Kontakt z nami

Zapytaj o wycieczkę

Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji. W sprawach wycieczek prosimy o kontakt telefoniczny, mejlowy lub przez formularz widoczny obok.

+48 606 444 213
ul. Floriańska 29, 31-019 Kraków
biuro@wycieczkidokrakowa.pl

Wieliczka – Kopalnia Soli

 

Wieliczka, czyli najsłynniejsza kopalnia w naszym kraju

Chyba nie ma w Polsce człowieka, który nie wie co to Wieliczka. Właściwie każdy wie, że to właśnie tu znajduje się najsłynniejsza w naszym kraju kopalnia, w której nieprzerwanie od setek lat pozyskiwana jest sól. Dlatego też miejsce to znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest tłumnie odwiedzane przez grupy zorganizowane przyjeżdżające do Krakowa.

Historia czy legenda? Kilka słów o początkach kopalni

Historia Żup Krakowskich jest bardzo długa i zaczyna się w zamierzchłych czasach, jeszcze w okresie rozbicia dzielnicowego. Sól zaczęto tu wydobywać za Bolesława Wstydliwego, tego samego, który dokonał lokacji Krakowa. Z kopalnią związana jest przede wszystkim małżonka księcia, św. Kinga. Według legendy to jej zawdzięczamy „sprowadzenie” do Polski soli.

A było to tak. Gdy młoda węgierska księżniczka miała opuścić swój rodzinny dom i przyjechać do przyszłego małżonka na Wawel, ojciec zapytał jej, co chciałaby otrzymać od niego w prezencie, zanim wyjedzie. Kinga powiedziała, że dla siebie nic nie chce, ale pragnie zabrać ze sobą coś, co będzie mogła ofiarować swoim przyszłym poddanym. Poprosiła o sól, która była już na Węgrzech wydobywana, podczas gdy w Polsce kopalni jeszcze nie mieli. Ojciec wyraził zgodę, Kinga udała się więc do jednej z żup węgierskich i wrzuciła do szybu swój pierścień. Po przybyciu do Polski rozkazała kopać we wskazanym przez nią miejscu, na terenie dzisiejszej Wieliczki. Niebawem odkryto wielką bryłę soli, a w niej pierścień księżnej.

Tak to według legendy Kinga miała sprowadzić sól do swojej nowej ojczyzny. W rzeczywistości bardzo prawdopodobne jest, że sól zawdzięczamy właśnie tej władczyni, bo zapewne przybyli z nią do Polski węgierscy górnicy, którzy znając się na swoim fachu odnaleźli pierwsze złoża i wybudowali kopalnię.

Kopalnia Soli Wieliczka – tunel

Niezły interes!

Interes okazał się bardzo dochodowy i niejeden, sprawujący funkcję żupnika, dorobił się na nim fortuny. Skarb królewski również uzyskał w ten sposób świetne źródło gotówki. Żupnik był człowiekiem, który doglądał kopalni i pracujących w niej ludzi. Dbał też o to, by odpowiednia część funduszy, uzyskanych ze sprzedaży soli, trafiała do władcy. To dla tego właśnie zarządcy powstał w Wieliczce zamek żupny, który dziś udostępniany jest zwiedzającym. Można w nim poznać nie tylko historię Krakowskich Żup, ale również obejrzeć oryginalną kolekcję solniczek w najrozmaitszych kształtach, sprowadzonych z całego świata.

Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce

Mimo, iż zamek jest niewątpliwie bardzo ciekawy, to jednak kopalnia pozostaje główną atrakcją Wieliczki i to tu w pierwszej kolejności przybywają wszystkie wycieczki zorganizowane. Pod ziemią spędza się dobrych kilka godzin, wędrując ciągnącymi się w nieskończoność korytarzami. Odwiedza się liczne komory, widzi się podziemne jezioro i wspaniałą kaplicę św. Kingi, wykutą w soli.

Na szczególną uwagę zasługują solne rzeźby, których w kopalni nie brakuje. Przez cały czas grupie towarzyszy przewodnik w stroju górnika, który snuje miliony ciekawych opowieści o życiu osób pracujących niegdyś w kopalni, o tym, na jakie trudności natrafiali, jakie niebezpieczeństwa im zagrażały, jak na co dzień pomagały im w pracy zwierzęta. Dowiemy się też o wielkim morzu, które kiedyś było na tych terenach, o tym, jak parowało pozostawiając po sobie sól. Przewodnik opowie, w jaki sposób złoża są ułożone pod ziemią, dlaczego nie całą sól można było wydobyć, skąd wiedziano gdzie kopać. Ciekawe są też historie związane z opieką władców nad górnikami, ponieważ ludziom tym, ze względu na trudną i niebezpieczną, ale bardzo ważną dla kraju pracę, przysługiwały szczególne prawa i przywileje.

Kopalnia Soli Wieliczka – Kaplica św. Kingi

Czym zaskoczy nas Wieliczka?

Ciekawą atrakcją, szczególnie dla grup szkolnych, jest możliwość spędzenia w kopalni nocy. Poza zwiedzaniem młodzież może uczestniczyć w podziemnej dyskotece. To nie tylko niezwykłe doświadczenie, gdy śpi się ileś to metrów pod powierzchnią ziemi. Ponadto jest to bardzo zdrowe, bo przez cały ten czas wdycha się potrzebny dla dobrego funkcjonowania organizmu jod.

Wieliczka to nie tylko Kopalnia Soli

Będąc w Wieliczce i mając nieco czasu, warto, poza kopalnią i zamkiem żupnym, odwiedzić też parę innych zasługujących na uwagę miejsc. Na rynku od jakiegoś czasu można na przykład oglądać trójwymiarowe malowidło, ukazujące wnętrze kopalni. Polecić można również niewielki, drewniany kościółek św. Sebastiana z malowidłami autorstwa Józefa Mehoffera. Warto też zaglądnąć do górniczego, murowanego kościoła św. Klemensa, stojącego naprzeciw zamku.

Zamek Żupny – Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Jedno jest pewne – żadna grupa przyjeżdżająca na wycieczkę zorganizowaną do Krakowa nie powinna pominąć Wieliczki i tej niezwykłej, znajdującej się tu kopalni soli.

You don't have permission to register