Kontakt z nami

Zapytaj o wycieczkę

Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji. W sprawach wycieczek prosimy o kontakt telefoniczny, mejlowy lub przez formularz widoczny obok.

+48 606 444 213
ul. Floriańska 29, 31-019 Kraków
biuro@wycieczkidokrakowa.pl
Krakowskie Pamiątki

Wycieczka jednodniowa do Krakowa

Średniowieczny Kraków

Wycieczka jednodniowa do Krakowa, która pozwoli poznać stolice Małopolski z zupełnie innej perspektywy. Podróż w czasie, która zaciekawi zwiedzających i pozwoli na aktywne uczestnictwo. Zwiedzanie w formie zabawy to przygoda jakiej jeszcze nie miałeś!

 

Dlaczego średniowieczny Kraków?

Dzieciom bardzo często zwiedzanie kojarzy się z monotonnym spacerem. My łamiemy ten stereotyp! Proponujemy zwiedzanie w formie zabawy i przygody, która mobilizuje uczestników do aktywnego uczestnictwa. Realizujemy projekt w którym młodzi odkrywcy mogą przenieść się w czasie i poznać Kraków zmieniając się księżniczki i młodych giermków.

 

Jak wygląda wycieczka jednodniowa do Krakowa?

Wycieczkę dla dzieci Średniowieczny Kraków zaczyna się na Placu Matejki. Góruje tam pomnik Bitwy pod Grunwaldem, na którego cokole znajduje się postać króla Władysława Jagiełły. To świetne miejsce, żeby wprowadzić dzieci w klimat Krakowa, dawnych czasów. Porozmawiamy o tym, co to jest średniowiecze i z czym nam się kojarzy. Większość z tych rzeczy/osób, o których mówią dzieci, zobaczymy/spotkamy dziś w trakcie spaceru (korona, król, królowa, księżniczka, książę, rycerz, miecz, zamek, walki itd.).

Wycieczka jednodniowa do Krakowa, którą proponujemy, nie będzie takim zwykłym spacerem po mieście – będzie magiczna.

Czym jest Droga Królewska?

Po pierwsze dlatego, że prowadzi Drogą Królewską – podążymy śladem królów polskich. Patrzcie za pomnik – zobaczycie kościół św. Floriana. To tu, już od czasów średniowiecza, zaczynała się Droga Królewska. To tu zbierał się uroczysty orszak, na czele którego stawał król i podążał dalej głównymi ulicami miasta aż na Wawel.

Jak przenieś się w czasie?

Po drugie, spacer będzie niezwykły, ponieważ przeniesiemy się w dawne czasy, w czasy średniowiecznego Krakowa. Aby tak się stało, musi być spełnionych kilka warunków: musimy wyglądać, jak w średniowieczu, musimy wypowiedzieć czarodziejskie zaklęcie –  a my znamy takie zaklęcie! Musimy znaleźć się w odpowiednim miejscu, które będzie naszym wehikułem czasu. Takim właśnie miejscem, które powstało w średniowieczu, jest ten okrągły budynek z czerwonej cegły.

Podróż w czasie – zaczynamy przygodę!

Barbakan w którym zaczyna się wycieczka jednodniowa do Krakowa jest budowlą, która służyła do obrony miasta. Świadczą o tym m.in. otwory strzelnicze, wieżyczki, grube, wysokie mury z cegły, głęboki i szeroki rów, zwany fosą, który dawniej wypełniony był wodą. Dlaczego Barbakan został wybudowany właśnie w tym miejscu? W średniowieczu całe miasto było otoczone murami miejskimi. Zewsząd mury były otoczone przez naturalne bariery wodne: bagna, mokradła oraz rozlewiska Wisły. Z tej jednak strony nie było żadnej wody, a teren był płaski, więc właśnie tu Krakowowi groziło największe niebezpieczeństwo ataku wroga.

Tutaj zaczyna się wspólna przygoda. Dzieci przebierają się w elementy strojów średniowiecznych i wypowiadają  zaklęcie, za pomocą którego przenoszą się w czasie.

“Czary mary, nie do wiary, niech się stanie Kraków stary!”

W taki oto sposób przenosimy się do średniowiecza. Kraków który był głównym, największym i najbogatszym miastem kraju, stolicą państwa, gdzie na zamku na Wawelu mieszkali królowie polscy.
Barbakanu przez wiele lat nie udało się zdobyć żadnym wojskom nieprzyjacielskim. Jak by to jednak wyglądało, gdyby komuś udało się wedrzeć do środka. Pokażemy to za pomocą zabawy – bitwy na piankowe miecze.

Po zakończonej bitwie czas na spacer po murach Barbakanu. W środku możemy się poczuć niczym w średniowiecznym zamku bądź fortecy. Strome schody, wąskie przejścia, otwory strzelnicze.

Na dziedzińcu pokażemy średniowieczną piłkę oraz opowiemy jak wyglądała gra w dawnych czasach.

trzydniowa wycieczka szkolna do Krakowa walka na piankowe miecze

Krok po kroku – wycieczka jednodniowa do Krakowa

Wychodząc z Barbakanu kierujemy się pod makietę przedstawiającą fortyfikacje miejskie. Takie fortyfikacje w średniowieczu otaczały całe miasto. Widzimy tu wysokie kamienne mury, baszty oraz Bramę Floriańską.

Brama Floriańska już w danych czasach była główną bramą wjazdową do miasta. Następnie zdobędziemy  Mury miejskie aby podziwiać widoki. Szczególnie urokliwie jest na wysokości ulicy Floriańskiej, gdzie na horyzoncie góruje Hejnalica – wyższa z wież kościoła Mariackiego.

Po zejściu z Murów wchodzimy w ulicę Floriańską. Po drodze mijamy piękne kamienice, w których dziś mieści się m.in. Muzeum Dom Jana Matejki oraz Hotel Pod Różą – najstarszy hotel w Polsce. Dochodzimy do Rynku Głównego, który był największym placem średniowiecznej Europy. Rynek, już od średniowiecza, spełniał kilka funkcji. Najważniejszą z nich była funkcja handlowa. Można powiedzieć, że za dawnych czasów był wielkim targowiskiem, na którym kupcy sprzedawali swe towary. Po dziś dzień można tu kupić różne rzeczy i towary, między innymi w pięknym budynku położonym na środku Rynku.

Co nas zaskoczy na Krakowskim Rynku?

Sukiennice w dawnych czasach były największą galerią handlową w mieście. Zobaczymy czym handlowano w średniowiecznym Krakowie. Kawałki sukna – to właśnie od tego materiału wzięła się nazwa budynku, przed którym stoimy. Dzieci zobaczą i dotkną: jedwab, futro, kawałki skóry, przedmioty z miedzi, bursztyny, przyprawy, takie jak pieprz, goździki i cynamon.

W Sukiennicach wywieszony jest tajemniczy nóż, który jest przyczynkiem do opowieści o kościele Mariackim i jego dwóch, nierównej wysokości wieżach. W tym miejscu zaangażujemy dwóch chłopców, którzy wcielą się w rolę braci, którzy wedle legendy budowali swoje wieże. Przed pełną godziną natomiast podejdziemy bliżej kościoła, aby usłyszeć słynny hejnał z wieży mariackiej.

Za pomocą obrazków pokażemy, jak to dokładnie było z najazdem Tatarów i zabiciem strażnika grającego hejnał. Każde z dzieci chyba zna tę legendę, ale czy wszyscy wiedzą, ile razy dziennie jest grany hejnał?

Idąc dalej przez krakowski Rynek dotrzemy do miejsca, w którym już od dawnych czasów odbywały się hołdy i przysięgi składane królom polskim. Na Gołdzie, bo tak nazywa się to miejsce, dzień po koronacji zasiadał nowo wybrany król, a mieszczanie krakowscy składali mu hołd. Te wydarzenia najlepiej pokazać inicjując scenkę z udziałem dzieci, które zakładając korony zamieniają się w członków rodziny królewskiej. Będziemy potrzebować  śmiałka (może będzie to uczeń, a może nauczyciel), który przeczyta przysięgę na wierność królowi.

” Ja, …, przysięgam na Boga, honor i ojczyznę, po wsze czasy wiernie służyć Królowi, bronić Jego dobrego imienia…”

Ważne postacie związane z Krakowem

Będziemy kierować się do dzielnicy uniwersyteckiej. Wejdziemy na dziedziniec Collegium Maius – najstarszego budynku uniwersytetu w kraju. Wytłumaczymy dzieciom, co to jest uniwersytet i kim są studenci. Opowiemy o najsłynniejszych studentach. Dzieci zaangażują się w zabawę Ziemia-Słońce, która pokaże, jak wielkie znaczenie miały odkrycia najwybitniejszego z krakowskich żaków – Mikołaja Kopernika.

W drodze na Wzgórze Wawelskie

Z dzielnicy uniwersyteckiej Plantami pójdziemy w kierunku Wawelu. Planty to piękny park, który powstał w miejscu, w którym kiedyś stały mury miejskie oraz fosa. W pewnym okresie mury były w bardzo złym stanie, groziły zawaleniem, dlatego postanowiono je zburzyć, a fosę zasypać. W ich miejscu powstał ten właśnie park. Idąc główną jego aleją możemy zresztą zobaczyć pozostałości murów – są tu one doskonale widoczne.

Dlaczego Okno Papieskie?

Dojdziemy pod Pałac Biskupów. Zatrzymamy się pod najsławniejszym w Krakowie, a może i w całej Polsce, oknem – to Okno Papieskie. W tym budynku zatrzymywał się papież Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek. W tym miejscu, podczas pobytu papieża w Pałacu, gromadzimy się tłumy wiernych, szczególnie młodzieży. Tłum wołał papieża i skandował jego imię. Jan Paweł II w końcu postanowił wyjść do wiernych – modlił się z nimi, rozmawiał, a nawet śpiewał i żartował. Tak to się wszystkim spodobało, że podczas każdej swojej pielgrzymki do Polski papież pojawiał się w tym właśnie oknie.

Wycieczka jednodniowa do Krakowa na najstarszej ulicy w Krakowie

Wrócimy na Planty. Już całkiem niedaleko do Wawelu. Żeby nie pomylić drogi rozdane zostaną plansze z obrazkami/symbolami, które dzieci będą musiały odszukać, aby znaleźć właściwą drogę na wzgórze. Kierowani kolejnymi symbolami, które trzeba znaleźć, przejdziemy obok Muzeum Archeologicznego, wejdziemy w ulicę Kanoniczą – najstarszą w Krakowie, zatrzymamy się pod kościołem św. Andrzeja, który ponoć jako jedyny w średniowieczu oparł się atakowi Tatarów, przejdziemy obok domu Jana Długosza. Ostatni symbol, jaki musimy znaleźć, znajduje się już na Wzgórzu Wawelskim.

Kraków wycieczki szkolne

Wiele osób kojarzy Wawel z zamkiem. Trzeba jednak pamiętać, że znajduje się tu również Katedra Wawelska, czyli najważniejszy dla nas Polaków Kościół. Aby opowiedzieć, dlaczego jest on taki ważny, posłużymy się obrazkami. To właśnie tu, od czasów średniowiecza, odbywały się koronacje królewskie. Tu także chowano polskich królów wraz z ich rodzinami. Oprócz królów Katedra jest miejscem spoczynku wielkich Polaków: bohaterów oraz wieszczów narodowych. Związana jest również z osobą najważniejszego polskiego świętego i głównego patrona Krakowa – św. Stanisława.

Jakie tajemnice kryje Wawel?

Pójdziemy w kierunku dziedzińca zamku. Po drodze jednak kolejne zadanie – musimy znaleźć dość niepozornego, ale bardzo ważnego aniołka, który strzeże bardzo ważnego miejsca. Podążając jego tropem dochodzimy do dziedzińca, czyli głównego placu Zamku Królewskiego.

Tu właśnie, we wschodniej części, mieszkał kiedyś król. Na ostatnim, wyższym od dwóch pozostałych, piętrze znajdują się Komnaty Królewskie. Jak wyglądają i co się tam dawniej odbywało? Tu znowu posłużymy się obrazkami. Tu bowiem król przyjmował posłańców. W pięknych salach na drugim piętrze odbywały się również wielkie bale, które, jak była ładna pogoda, przenosiły się na dziedziniec. Tu również odbywały się turnieje rycerskie, a dla wygranego przewidziane były nagrody: bogactwo oraz ręka księżniczki.

Z wizytą u Smoka!

To już prawie koniec wycieczki. Wcześniej jednak pójdziemy odwiedzić najsławniejszego mieszkańca Krakowa, czyli Smoka Wawelskiego. Przed dotarciem do pomnika Smoka wejdziemy najpierw do Smoczej Jamy. To właśnie tu, dawno dawno temu, Smok miał swoje mieszkanie, a w nim sypialnię, kuchnię, przedpokój oraz salon.

Pod pomnikiem Smoka Wawelskiego, w dowód uznania za przejście Drogi Królewskiej, każde z dzieci otrzyma dyplom: Krakowskiej Księżniczki oraz Dzielnego Giermka.

wycieczka trzydniowa do Krakowa i Smok Wawelski
You don't have permission to register