
TOP 5 – Najciekawsze miejsca na wycieczki po Małopolsce.
TOP 5 – Najciekawsze miejsca na wycieczki po Małopolsce.
Małopolska i cała Południowa Polska, potrafi zaskoczyć! Niezwykle zróżnicowane tereny – od monumentalnych gór po miasta z bogatą historią, architekturą i niezwykłym klimatem. Poznaj naszą listę TOP – 5! Najbardziej popularne miejsca na wycieczki do Małopolski!
TOP 1 – KRAKÓW
Miasto położone nad Wisłą, dawna stolica kraju i siedziba królów Polski, obecnie miejsce ich wiecznego spoczynku.
Głównym punktem jest Rynek Główny – największy średniowieczny plac w Europie, który dzięki swojej niepowtarzalności przyciąga wycieczki z całego świata. Centrum imprez i spotkań towarzyskich. Kraków to także, urokliwe zaułki, kościoły i muzea. Ludzi od dawna ciekawił historią i wielowiekowością, którą czujemy niemal w każdym miejscu. Aby zobaczyć najsłynniejsze zabytki Krakowa warto przejść się Drogą Królewską, która mierzy ok 2 km długości. Na trasie zobaczymy m.in. kościół Mariacki, Sukiennice, kościół św. Wojciecha oraz Wzgórze Wawelskie z zamkiem i katedrą. Kiedy odwiedzimy już wszystkie najważniejsze zabytki, możemy spojrzeć na Kraków z innej perspektywy, zapewni nam to widokowy lot balonem na bulwarze Wołyńskim. Możemy również skorzystać ze statków kursujących po Wiśle, w różne ciekawe miejsca Krakowa, np. do Tyńca. Kolejną opcją na fajną wycieczkę jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, który zainteresuje dzieci i dorosłych. Składa się z kilkudziesięciu urządzeń, dzięki którym poznamy w oryginalny sposób prawa fizyki i świat przyrody. Kraków jest także świetną bazą wypadową do pozostałych wycieczek po Małopolsce.
Kraków jest pełen niesamowitych osobliwości i atrakcji – jakich? Przekonaj się na wycieczce do Krakowa!
Podczas wycieczki do Krakowa warto zadbać o sprawdzony nocleg. Znajdziecie go tutaj.
TOP 2 – ZAKOPANE I OKOLICE
Zakopane najwyżej położone miasto w Polsce, leży u podnóża Tatr, zapewniając tym samym niezapomniane widoki. Sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i rekreacji. Główny cel wycieczek szkolnych i nie tylko. Malownicze doliny zachęcają do długich spacerów oraz wędrówek po górskich zboczach. Zimą natomiast, możemy oddać się białemu szaleństwu, za sprawą licznych tras zjazdowych, m.in. z Kasprowego Wierchu (1985 m n.p.m.).
Zakopane przyciąga między innymi:
- Głównym punktem każdej wycieczki jest słynny deptak zwany Krupówkami, przy którym mieszczą się klimatyczne restauracje, z regionalnymi potrawami, liczne sklepy i stoiska z pamiątkami. Spacerując będziemy mogli podziwiać ulicznych artystów oraz spróbować tradycyjnego oscypka.
- Przy Krupówkach znajduje się również Muzeum Tatrzańskie, budowla w stylu zakopiańskim, w której będziemy mogli podziwiać ekspozycje przyrodniczą oraz etnograficzną. Zapoznamy się z kulturą góralską oraz zobaczymy około 230 gatunków wypchanych zwierząt.
- Kolejnym punktem wycieczek jest Kolej linowo-terenowa na Gubałówkę (1120 m n.p.m.), która pozwala dostać się na szczyt i podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Tatr oraz Kolej Linowa z Kuźnic na Kasprowy Wierch (1985 m n.p.m.).
- Będąc na wycieczce w Zakopanym warto również udać się na Krzeptówki do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które jest wotum dziękczynnym za uratowanie życia papieża Jana Pawła II podczas zamachu w 1981 r. Sanktuarium zostało poświęcone w 1992 r. i jest jednym z najmłodszych w okolicy.
WYCIECZKA W TATRY
Jedyne w Polsce góry o charakterze alpejskim, których piękno zachwyca. Skaliste wierzchołki sięgające chmur, rozległe górskie doliny, unikalna roślinność oraz stawy polodowcowe. Dzięki swojej niepowtarzalności, zostały objęte ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego. W Tatrach każdy znajdzie coś dla siebie, począwszy od spacerów malowniczymi dolinami, np. Kościeliskiej, wysokogórskimi wędrówkami aż po zaawansowane wyprawy, np. przejście słynnym szlakiem Orla Perć czy zdobycie najwyższego szczytu Polski – Rysów (2499 m n.p.m.). Warto również udać się na wycieczkę, trasą papieską, upamiętniającą Jana Pawła II. Prowadzi ona żółtym szlakiem, od schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej w górę Doliny Jarząbczej.
TOP 3 – ZAWOJA
Zawoja to największa pod względem powierzchni wieś w Polsce, posiadająca wybitne walory klimatyczne, krajobrazowe i turystyczne; stąd już w okresie międzywojennym stała się renomowaną miejscowością letniskową. Usytuowana jest u północnych zboczy Babiej Góry (Diablak 1725 m n.p.m.), drugiego co do wysokości pasma górskiego w Polsce. Zawoja to wieś, gdzie pielęgnuje się tradycje regionalne poprzez ochronę tradycji góralskich i budownictwa.
- Babia Góra– masyw górski w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Najwyższym szczytem jest Diablak (1725 m n.p.m.), zwany również Babią Górą. Na szczyt Babiej Góry prowadzi wiele szlaków, jednym z najpiękniejszym, a zarazem najtrudniejszym jest Perć Akademików, udostępniona tylko w lecie.
- Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach– wybierając się na wycieczkę po stokach Babiej Góry, warto zatrzymać się w schronisku, które znajduję się na Polanie Markowe Szczawiny, na wysokości 1180 m n.p.m. Obiekt oferuje noclegi, wyżywienie oraz różnego rodzaju szkolenia i imprezy.
- Wodospad na Mosornym Potoku– ma wysokość 8 m i znajduje się przy niebieskim szlaku w Zawoi Mosorne. Zbudowany jest z warstw fiszu karpackiego. Dzięki swojej wysokości uznawany jest za jeden z największych i najpiękniejszych wodospadów w Beskidach.
- Mosorny Groń– nowoczesny ośrodek turystyczno-narciarski z koleją linową i trasą zjazdową o długości 1420 m. Zimą mogą skorzystać z niego narciarze i snowboardziści, natomiast latem służy turystom pieszym. Na szczyt można wjechać 4-osobową koleją krzesełkową.
- Ośrodek edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego– miejsce, w którym zobaczymy interaktywną ekspozycję: Flora i fauna babiogórska. Podczas zwiedzania wystawy można usłyszeć odgłosy lasu: m.in. śpiew ptaków i porykiwanie niedźwiedzia. Bardzo ciekawa wystawa przybliży uczestnikom wycieczki początki ochrony przyrody babiogórskiej oraz historię rozwoju turystyki na odwiedzanym terenie.
- Skansen Budownictwa Babiogórskiego im. Józefa Żaka– w Zawoi Markowe Rówienki. Muzeum na powietrzu prezentuje stare chaty góralskie o typowo babiogórskim stylu budownictwa.
TOP 4 – PODZIEMNY ŚWIAT SOLI
- Kopalnia soli w Wieliczce w roku 1978 znalazła się na pierwszej światowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeden z najcenniejszych zabytków, unikatowy obiekt górniczy. Rocznie odwiedza ją ponad milion turystów z całego świata, cel wielu wycieczek szkolnych. Historia warzelnictwa solnego w Wieliczce sięga okresu neolitu (ok. 3500 lat p.n.e.). Od wieku XIII była regularnie powiększana i modernizowana. Obecnie sięga 327 m głębokości i składa się z około 300 km sieci korytarzy, przy których znajduję się około 300 różnych komór. Trasy turystyczne mają długość około 3 km i znajdują się na głębokości od 64 do 135 m. Zwiedzającym udostępniono ponad 20 najpiękniejszych komór prowadzących pośród jezior i solnych rzeźb. Najbardziej efektowną jest największa na świecie podziemna kaplica św. Kingi, która może pomieścić 500 osób. Zdobienia wnętrza świątyni zostały wykonane z soli. Jest to najchętniej odwiedzane miejsce, przez wycieczki, w wielickiej kopalni soli. Ponadto w komorze Wessla na głębokości 135 m, został utworzony Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno – Leczniczy, który pomaga w leczeniu chorób dróg oddechowych oraz astmy i alergii. W podziemiach będziemy mogli zobaczyć także zabytkowe narzędzia, maszyny i ubiory górnicze, a to dzięki Muzeum Żup Krakowskich.
- Kopalnia soli w Bochni znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest starsza od wielickiej kopalni. Trasa turystyczna liczy blisko 3 km długości i znajduje się na dwóch poziomach, sięgających 223 m głębokości. Zwiedzanie jej to niezapomniane przeżycie i wyprawa przez najstarsze wyrobiska bocheńskiej kopalni. Dzięki, jedynej na świeci, podziemnej ekspozycji multimedialnej, będziemy mogli przenieść się w czasie oraz poczuć niepowtarzalny klimat kopalni. Zwiedzający będą mogli zobaczyć komory o charakterystycznym kształcie i układzie, kaplice z przepięknymi rzeźbami, a także zabytkowe narzędzia i urządzenia górnicze. Wycieczkę po kopalni kończymy na głębokości 250 m w największej komorze Ważyn, w której możemy przenocować i zdrowo się wyspać, dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi. Znajdziemy tutaj także restauracje, sklepik z pamiątkami, boisko oraz mini plac zabaw dla najmłodszych. Dla osób chcących jeszcze więcej wrażeń polecamy podziemną przeprawę łodziami przez zalaną solanką komorę oraz zjazd ogromną 140 m zjeżdżalnią.
TOP 5 – MUZEUM AUSCHWITZ – BIRKENAU W OŚWIĘCIMIU
Miejsce, które powinien odwiedzić każdy człowiek. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny, który wywołuje w odwiedzających, niesamowite emocje. Pozwala przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu. Na Muzeum składają się głównie dwie wielkie części byłego kompleksu obozowego: Auschwitz I Stammlager i Auschwitz II Birkenau, wraz z ponad 150 obiektami budowlanymi, ok. 300 ruinami, autentycznymi drogami, rampą, ogrodzeniami. Obiekt wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Szukasz więcej ofert wycieczek? Wejdź na naszą stronę i sprawdź pozostałe oferty: https://trybala.com.pl/