Kontakt z nami

Zapytaj o wycieczkę

Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji. W sprawach wycieczek prosimy o kontakt telefoniczny, mejlowy lub przez formularz widoczny obok.

+48 606 444 213
ul. Floriańska 29, 31-019 Kraków
biuro@wycieczkidokrakowa.pl
kopiec Kościuszki w Krakowie

Kraków z zupełnie innej perspektywy!

Kraków, jakiego jeszcze nie znasz, czyli Kopce i Klasztory!

Kraków jest jednym z najpopularniejszych miast w Polsce, a nawet Europie. To prawdziwa kopalnia zabytkowych budowli, niesamowitej i bogatej historii sięgającej odległych czasów oraz cudów natury. Dzisiaj skupiamy się jednak na atrakcjach turystycznych o których nie słyszy się na co dzień.

 

Stare Miasto, Wawel … i co dalej ?

Turyści, którzy przybywają do Krakowa zazwyczaj zaczynają poznawać królewskie miasto od Starego Miasta i Zamku na Wawelu. Trakt prowadzący od Barbakanu, poprzez Ulicę Floriańską, Rynek Starego Miasta, Kościół Mariacki, Ulicę Grodzką aż na Wawel, słusznie uważana jest za jedną z najpiękniejszych tras miejskich w Europie. Jednak, gdy poznamy zabytki zlokalizowane w centrum miasta, warto wybrać się na jego obrzeżą, bowiem odnajdziemy tam bardzo ciekawe miejsca związane z dziejami Polski. Tak zorganizowana wędrówka to świetny pomysł dla wycieczki szkolnej, dlatego, że można połączyć aktywny spacer z odwiedzeniem zakątków związanych z historią Polski. Ruszajmy zatem, by odkrywać trochę mniej znane zakątki Krakowa, a które ze wszech miar zasługują na naszą uwagę. Poznamy dzisiaj niezwykłe budowle zwane kopcami, oraz bardzo ciekawe i tajemnicze klasztory.

Dzisiaj zapraszamy na wycieczkę z przewodnikiem – rozmowa ze znawcą!

 

Dzieje i legendy w mogiłach zapisane, czyli krakowskie kopce!

Jak zwykle na wycieczce był z nami przewodnik, który opowiadał nam w autokarze o tym co widzimy za oknem, a podczas spaceru wskazywał ciekawe miejsca na trasie naszej wycieczki.

-Co to są kopce, czy to takie sztuczne góry ?

– Można tak powiedzieć, bowiem kopce zostały usypane przez ludzi, natomiast najważniejsze jest to, że upamiętniają wielkie postacie, które znamy z legend, oraz historii Polski.

W Krakowie znajdują się kopce zbudowane przez jego mieszkańców, z których dwa wiążą się z legendarnymi władcami, natomiast trzy z wielkimi postaciami historycznymi. Według najstarszych podań, Kraków został założony przez króla Kraka, który miał córkę Wandę a kopce obydwu tych postaci znajdują się w mieście.

-Jak dawno wybudowano Kopiec Kraka i Kopiec Wandy ?

-Trudno precyzyjnie to określić, ale ich wiek szacuje się na kilkaset, a nawet na ponad tysiąc lat. W Krakowie możemy odnaleźć także kopce zbudowane w hołdzie wielkim Polakom, czyli Kopiec Józefa Piłsudskiego, Kopiec Jana Pawła II, oraz Kopiec Tadeusza Kościuszki, który zwiedzimy i na który wszyscy wejdziemy.

Kopiec Tadeusza Kościuszki znajduje się w dzielnicy Zwierzyniec, na malowniczym wzgórzu porośniętym bukowym lasem. Budowla robi duże wrażenie, bowiem to nie tylko ogromna mogiła, ale także fort obronny, który jest fragmentem potężnej Twierdzy Kraków.

-Jak powstał Kopiec Kościuszki i ta niesamowita twierdza wokół niego ?

-Moi drodzy, kopiec na którym się znajdujemy został usypany w hołdzie dla Naczelnika Powstania, czyli Tadeusza Kościuszki prawie 200 lat temu. Natomiast zabudowania tworzące Fort Kościuszko zostały wzniesione przez wojsko austriackie kilkadziesiąt lat później i trzeba przyznać, że wyglądają niezwykle imponująco.

Potem oglądaliśmy Kraków z samego wierzchołka Kopca Kościuszki, a na koniec zwiedziliśmy wystawę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce, oraz historii powstania tego miejsca.

Tutaj czas się zatrzymał, czyli krakowskie klasztory!

W Krakowie znajdują się miejsca wyjątkowe w skali Polski i Europy. Do takich należą bez wątpienia klasztory, z który najstarsze mają już prawie tysiąc lat. Największym zespołem zabytkowych budowli po Wawelu, jest Klasztor Sióstr Norbertanek na Salwatorze, a najpiękniejszy widok na ten właśnie klasztor roztacza się z prawego brzegu Wisły. Potężne mury powstały w czasie panowania króla Władysława Jagiełły i trzeba przyznać, że prezentują się wspaniale. Na pobliskim wzgórzu, na początku XVII wieku, powstał Klasztor Kamedułów na Bielanach, a na świecie istnieje tylko dziewięć zgromadzeń tych zakonników. Niezwykle surowe zasady panują w klasztorze, gdzie mnisi spędzają czas na modlitwie i pracy. Kobiety mogą wejść do kościoła tylko 12 dni w roku i zakaz ten jest przestrzegany skrupulatnie. Wraz z opiekunami i naszym przewodnikiem postanowiliśmy zwiedzić jeden z najciekawszych polskich miejsc, gdzie żyją zakonnicy, czyli Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Klasztor położony jest na wysokiej skarpie nad rzeką Wisłą i prezentuje się naprawdę imponująco.

-Ale potężne mury otaczają klasztor !

-Przed wiekami mury klasztorne broniły zakonników i rycerzy tutaj przebywających przed atakami obcych, musimy pamiętać, że w średniowieczu solidny mur był najlepszą gwarancją bezpieczeństwa i dlatego nawet obwarowane kościoły służyły za miejsca, gdzie można się było bronić.

Nasza wycieczka powoli kierowała się do bramy wejściowej, a następnie wszyscy stanęliśmy na klasztornym dziedzińcu.

-Czy to najstarszy klasztor w Krakowie ?

Zgadza się, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu powstało prawdopodobnie w 1.044 roku z fundacji Kazimierza I Odnowiciela i należy do najstarszych tego typu budowli nie tylko w Małopolsce, ale i w całym naszym kraju. Przez wiele wieków Tyniec należał do najbogatszych i najpotężniejszych miejsca zakonnych w Rzeczpospolitej. Jako ciekawostkę powiem Wam, że o tym miejscu pisał Henryk Sienkiewicz w pierwszych słowach powieści „Krzyżacy”, posłuchajcie tego fragmentu: W Tyńcu, w gospodzie “Pod Lutym Turem”, należącej do opactwa, siedziało kilku ludzi, słuchając opowiadania wojaka bywalca, który z dalekich stron przybywszy, prawił im o przygodach, jakich na wojnie i w czasie podróży doznał.”

Następnie wraz z przewodnikiem muzealnym zwiedziliśmy udostępniane turystycznie sale opactwa, gdzie prezentowane są pamiątki związane z dziejami Tyńca, weszliśmy do podziemi, w których panował klimat dawnych czasów, następnie w skupieniu przeszliśmy do Kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła, a na koniec odpoczęliśmy w kawiarni znajdującej się przy klasztornym dziedzińcu.

Tyniec to niezwykłe miejsce, tutaj czas się zatrzymał – warto poznawać miejsca, które znajdują się w pobliżu głównych szlaków turystycznych, bo są bardzo ciekawe i kryją w sobie wiele tajemnic, oraz zagadek przeszłości !

Jeśli Kraków znany i niej znany fascynuje Cię równie mocno jak nas, zapraszamy na wspólne wycieczki i odkrywanie niezwykłych osobliwości stolicy Małopolski!

You don't have permission to register