Kontakt z nami

Zapytaj o wycieczkę

Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji. W sprawach wycieczek prosimy o kontakt telefoniczny, mejlowy lub przez formularz widoczny obok.

+48 606 444 213
ul. Floriańska 29, 31-019 Kraków
biuro@wycieczkidokrakowa.pl

Kraków na zielono, czyli parki w Krakowie

Wycieczka do Krakowa kojarzy się głównie ze zwiedzaniem, studentami i turystami, ale czy zastanawiałeś się gdzie w Krakowie można odpocząć od zgiełku miasta? Wbrew pozorom stolica Małopolski jest bogata w “mały raj’, którymi są zielone parki oraz planty.

Wycieczki do Krakowa, ale i samodzielni turyści, często zachwycają się dużą ilością zieleni, jaką można zobaczyć w mieście. Parki w Krakowie są jednym z symboli miasta. Zapewniają nie tylko zieleń i oddech od murów, ale są prawdziwą ozdobą. Prawdą jest, że nie brak tu parków, zieleńców i bulwarów, gdzie wśród drzew można szukać schronienia od zgiełku miasta. Niektóre z nich są dosyć stare, wiążą się z nimi różne historie i nazwiska osób, którym zawdzięczamy ich utworzenie. Poznajmy nieco bliżej aleje i ścieżki spacerowe, którymi można wędrować w cieniu starych kasztanów i topoli.

Planty – wakacyjna atrakcja Krakowa

Każda grupa odwiedzająca Kraków bez wątpienia trafi na Planty. Jest to unikatowy w skali europejskiej trakt spacerowy, porośnięty drzewami, z których niejedno liczy koło 150 lat, otaczający Stare Miasto.

Planty powstały w połowie XIX wieku na terenach dawnych murów miejskich i zasypanej fosy. Gdy fortyfikacje zostały rozebrane, teren wyrównano, czyli splantowano – stąd nazwa tego liczącego 4 km długości kręgu zadrzewień, krzewów i kwiatów. Dawniej, na okres letni, wystawiano gdzieniegdzie pomiędzy alejami tropikalne drzewka w donicach. Dziś, zamiast tego, co roku wysadza się piękne, kolorowe kwietniki. Z murów miejskich niewiele pozostało. Najbardziej okazały ich fragment zobaczymy w okolicach Bramy Floriańskiej, gdzie do dnia dzisiejszego, obok oficjalnego wejścia na teren Starego Miasta, stoją trzy dumne baszty, barbakan i budynek arsenału.

Błonia – największa łąka Europy

Koniecznie należy zwrócić uwagę na największą w Europie śródmiejską łąkę, czyli Błonia. Jest to duża otwarta przestrzeń, cała porośnięta trawą, tworząca swoiste płuca miasta, ponieważ to tędy, jak przez wielki lejek, do Krakowa może dostać się ciąg świeżego powietrza, przewietrzający duszne, średniowieczne uliczki. Jest to ulubione miejsce spacerów Krakowian, gdzie można rozłożyć się na kocu, wyprowadzić psa lub po prostu powędrować z przyjaciółmi. Dookoła Błoni, po wyasfaltowanej alei, jeżdżą rolkowicze i rowerzyści, a w zimie na skraju łąki urządzane jest rokrocznie lodowisko pod gołym niebem.
Stojąc na Błoniach widać górujące nad miastem wzgórza, w całości porośnięte lasem, i Kopiec Kościuszki. Idąc w tamtym kierunku minęlibyśmy Sikornik, pełen rozśpiewanych wiosną ptaków, i dotarlibyśmy do największego terenu zadrzewionego w Krakowie – do Lasku Wolskiego. Ma on charakter bardziej na wpół dzikiego zagajnika, niż typowego, uporządkowanego parku. Pełen jest ścieżek i szlaków, którymi można spacerować bądź jeździć rowerem. W samym jego centrum znajduje się Ogród Zoologiczny, ale, mając szczęście, niejedno zwierzę spotkamy też poza terenem ZOO. Nie brakuje tu drobnego ptactwa, a czasem można natknąć się nawet na stado saren. W obrębie Lasku Wolskiego znajdziemy jeszcze jeden z krakowskich kopców – Kopiec Piłsudskiego.

Kraków stare miasto

Park Jordana – idealny dla szkolnej wycieczki

Szukając miejsc, gdzie są parki w Krakowie nie wolno zapomnieć, iż bezpośrednio przy Błoniach znajduje się Park Jordana. Jest to dość duży teren, nadający się szczególnie dobrze dla zorganizowanych grup szkolnych przyjeżdżających do Krakowa. Jeśli chcemy dać młodzieży chwilę przerwy pomiędzy zwiedzaniem muzeów i wędrówką wśród zabytkowych budowli, można wybrać się właśnie tutaj. W parku nie brak bowiem boisk do gry w siatkę czy koszykówkę, bieżni i rozmaitych sprzętów do różnych ćwiczeń fizycznych. Ponadto wiele jest tu ścieżek spacerowych, a wzdłuż nich poustawiane są popiersia różnych znanych osób.
Wędrując po Krakowie możemy trafić do dzielnic, które miały spełniać ideę miasta-ogrodu, były więc z założenia projektowane w taki sposób, by harmonijnie komponować elementy urbanistyczne i roślinną zieleń. Najlepszymi tego przykładami jest Zwierzyniec oraz Nowa Huta, gdzie nie brak drzew i krzewów wplecionych pomiędzy budynki mieszkalne. Będąc w Nowej Hucie warto ponadto rzucić okiem na ogromne łąki nowohuckie, stanowiące cenny użytek ekologiczny.

dron wawel kraków

Bulwary wiślane – tu wychodzi cały Kraków

Gdy pójdziemy nad Wisłę, znajdziemy się na słynnych krakowskich bulwarach wiślanych. Wąski pas trawników, przeplatanych gdzieniegdzie drzewami, alejek spacerowych i dróg rowerowych ciągnie się wzdłuż rzeki niemal przez całe miasto. Krakowianie w ciepłe, letnie dni, chętnie wychodzą na wały wiślane, siadają na ławkach, murkach lub kocach, opalają się i toczą wielogodzinne rozmowy w gronie znajomych.
Nie brak w Krakowie też mniejszych parków, rozlokowanych po całym mieście, których nie sposób byłoby tu wymienić. Do tego dodać należy aleje powstałe na miejscu dawnego koryta Wisły czy też drogi łączącej wewnętrzny pierścień fortów w Twierdzy Kraków. Warto więc, udając się na wycieczkę do dawnej Polskiej stolicy tak zaplanować czas, by obok zabytków poznać choć trochę krakowskie tereny zielone..

You don't have permission to register