Kontakt z nami

Zapytaj o wycieczkę

Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji. W sprawach wycieczek prosimy o kontakt telefoniczny, mejlowy lub przez formularz widoczny obok.

+48 606 444 213
ul. Floriańska 29, 31-019 Kraków
biuro@wycieczkidokrakowa.pl
pieskowa skała zamek

Pieskowa Skała

Niedaleko od Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się jeden z najbardziej znanych zamków należących do Szlaku Orlich Gniazd – Pieskowa Skała. Wchodził on w skład ciągu fortyfikacji wzniesionych za czasów Kazimierza Wielkiego w celu ochrony szlaków handlowych biegnących na Śląsk, choć pamiętać należy, że początki Pieskowej Skały sięgają czasów ojca Kazimierza – Władysława Łokietka. Zorganizowane grupy turystyczne przyjeżdżające do Krakowa często decydują się też na odwiedzenie tego zamku, nazywanego czasem Małym Wawelem, ze względu na zdobiące dziedziniec piękne, renesansowe arkady.

MACZUGA HERKULESA

Gdy jedziemy od strony Ojcowa, tuż przed momentem, gdy naszym oczom ukaże się górujący wysoko nad drogą, zbudowany na stromej skale zamek, mijamy słynną Maczugę Herkulesa. Jest to skałka wapienna o charakterystycznym kształcie broni, którą miał nosić ów mitologiczny bohater.

Maczuga została tu według legendy postawiona przez samego Herkulesa, i to w ten sposób, by dotykać ziemi swoim węższym końcem, a szerszym sięgać ku niebu. Inna wersja legendy mówi, że skała o nietypowym kształcie powstała za sprawą diabelskich mocy. Kiedyś było to lubiane miejsce wspinaczkowe, jednak dziś, ze względu na ochronę skałki, jest to zakazane.

Zza Maczugi Herkulesa wyłania się zamek. By się do niego dostać, musimy mozolnie wspiąć się na sam szczyt skały, na której został wzniesiony. Przechodzimy przez obszerne wrota i stajemy na niewielkim zamkowym dziedzińcu. Przed nami renesansowa loggia arkadowa, ciekawa dekoracja wykonana techniką sgraffito oraz znacznie starsze od obu, średniowieczne mury. W dole dostrzec można geometryczne w kształtach rabaty kwiatowe, szczególnie piękne wiosną i latem.

Maczuga Herkulesa, a w tle zamek w Pieskowej Skale

ZAMEK W PIESKOWEJ SKALE

Zamek ma wiele do zaoferowania. Jest to filia Królewskiego Zamku na Wawelu. Możemy zapoznać się tutaj nie tylko z historią Pieskowej Skały, ale też z przemianami stylowymi zachodzącymi w kulturze i sztuce europejskiej na przeciągu wieków. Ciekawym uzupełnieniem zwiedzania wnętrz zamkowych jest odwiedzenie ekspozycji poświęconej malarstwu angielskiemu.

Godna polecenia jest restauracja w zamkowej baszcie. Oferuje nie tylko rozmaite potrawy, kawę i herbatę, ale i wspaniałe widoki na całą okolicę. Rozglądając się dokoła możemy poczuć się jak średniowieczni rycerze patrolujący niegdyś zamki ze Szlaku Orlich Gniazd i wyglądający nadchodzącego niebezpieczeństwa. Stojąc w tym miejscu łatwo będzie nam zrozumieć, dlaczego gotyckie warownie wznoszone były często na wysokich skałach.

Z zamkiem w Pieskowej Skale, tak jak z każdą średniowieczną warownią, związane są liczne legendy. Jedna z nich opowiada o Dorotce, która będąc żoną pana na zamku zakochana była w kim innym. Jednak zazdrosny małżonek o całej sprawie się dowiedział i za karę zamknął nieszczęsną dziewczynę w jednej z zamkowych baszt.

Od tej pory zaczęła nosić jej imię. Dorotka zginęłaby tam śmiercią głodową, gdyby nie jej maleńki piesek. Dzielnie wspinał się on po stromych skałach i przez okienko podawał jej kąski jedzenia. Stąd miała pochodzić nazwa zamku – Pieskowa Skała.

Odwiedzając zamek warto pamiętać, że był on scenerią do niejednego filmu. Kręcono tu między innymi sceny do opowieści o najbardziej znanym z karpackich zbójników, „Janosika”. Nakręcono tu Sceny do słynnej powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”. Znajome też będą kadry do dość leciwych już produkcji, jak „Stawka większej niż życie” albo „Podróż za jeden uśmiech”.

Zamek w Pieskowej Skale i Maczuga Herkulesa

Gdy nacieszymy już oczy gotycko-renesansową architekturą, przyjrzymy się Maczudze Herkulesa i odwiedzimy zamkowe wystawy. Można przespacerować się nieco po rozległym kompleksie leśnym, przez który poprowadzone są szlaki zmierzające z zamku w Pieskowej Skale w kierunku centrum Ojcowskiego Parku Narodowego.

Pieskowa Skała jest ciekawym punktem programu zorganizowanych wycieczek do Krakowa i jego okolic. Dobrze jest choć obejść warownię dookoła. Można sobie wyobrazić, jakie kiedyś czekało wyzwanie na śmiałka, który zechciałby Zamek w Pieskowej Skale zaatakować. No i oczywiście dobrze jest tu przyjechać choćby dla samej Maczugi Herkulesa. Po dziś dzień robi ona niezwykłe wrażenie na każdym, kto stanie u jej stóp.

You don't have permission to register