Kontakt z nami

Zapytaj o wycieczkę

Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji. W sprawach wycieczek prosimy o kontakt telefoniczny, mejlowy lub przez formularz widoczny obok.

+48 606 444 213
ul. Floriańska 29, 31-019 Kraków
biuro@wycieczkidokrakowa.pl
zamek ojców

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy – Perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej

 

Ojcowski Park Narodowy położony jest stosunkowo blisko Krakowa, co sprawia, że jest to idealne miejsce do odwiedzenia przez zorganizowane grupy, chcące odpocząć nieco od zgiełku miasta. Taka wycieczka stanowi doskonałe uzupełnienie wyjazdu do Krakowa, pozwala zatopić się nieco w pięknie jurajskiej przyrody, zobaczyć, gdzie krakowianie najchętniej spędzają rodzinne weekendy, a także poznać nieco historii związanej z warowniami nazywanymi Orlimi Gniazdami.

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym z polskich parków narodowych. Leży na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i obejmuje obszar wokół doliny Prądnika.

Przyroda Ojcowa jest niezwykła. Krajobraz determinują przede wszystkim tak charakterystyczne dla Jury wapienne skały, wznoszące się wysoko ponad wodami przepływającego przez środek parku potoku. Choć teren Ojcowskiego Parku Narodowego jest niewielki, spotkać tu można niezwykłą różnorodność przyrodniczą. Wiele występujących tu gatunków roślin i zwierząt objętych jest ochroną, a zdarzają się wśród nich takie, których nie zobaczymy nigdzie indziej na świecie.

Aktywnie spędzony czas wśród wapiennych skał

W Ojcowskim Parku Narodowym każdy znajdzie coś dla siebie. Przez sam środek, wzdłuż Prądnika, biegnie wyasfaltowana aleja spacerowa, wzdłuż której rozmieszczone są co jakiś czas knajpki i restauracje, oraz sklepiki z pamiątkami. Ci, którzy nie chcą się przesadnie zmęczyć i wolą tereny nieco bardziej komercyjne, powinni wybrać się właśnie tędy. Zobaczymy stąd wznoszące się wysoko nad głowami wapienne skałki, piękne, porastające je lasy, stawy rybne, w końcu dojdziemy do słynnej Bramy Krakowskiej – dwóch gigantycznych skał, niczym wielkie wejście zapraszających do wędrówki w głąb lasu. Nieopodal znajdziemy też źródełko miłości. Ponoć wypicie z niego wody może pomóc w uzyskaniu serca ukochanej osoby. W jednym z punktów gastronomicznych można zatrzymać się na kawę lub przekąskę. Aleje są też idealnym miejscem na rower lub rolki.

W towarzystwie dzikiej przyrody!

Jeśli ktoś wolałby nieco więcej kontaktu z przyrodą, a jednocześnie chce uciec od wędrujących dnem doliny tłumów, powinien wybrać jedną z leśnych ścieżek. Można na przykład od Bramy Krakowskiej wspiąć się stromym szlakiem do słynnej Groty Łokietka. To tutaj, według legendy, miał się ukrywać Władysław przed konkurentami do władzy, zanim udało mu się ostatecznie zasiąść na polskim tronie i założyć na skronie koronę królewską, kończąc tym samym okres rozbicia dzielnicowego. Grotę można zwiedzać, a metalowa krata przed wejściem, w kształcie pajęczej sieci, przypomni wchodzącym do środka o Łokietku, który uniknął schwytania właśnie dlatego, że wielki pająk zasnuł swoją nicią wejście do jaskini, gdy tylko książę schronił się w środku. Grota Łokietka nie jest jedyną, którą można w parku odwiedzić. Grupy szkolne często decydują się też na wizytę w Jaskini Ciemnej.

Brama Krakowska – Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy dla łowców adrenaliny

Ścieżki spacerowe pokrywają gęsto cały teren Ojcowskiego Parku Narodowego. Ci, którzy wysiłku się nie boją, mogą wspiąć się na któryś z licznych punktów widokowych i popatrzyć na dolinę Prądnika z góry. Poustawiane przy ścieżkach tablice pomogą zidentyfikować widziane przez nas skały, a towarzyszący grupie zorganizowanej przewodnik opowie związane z nimi legendy.
Jeśli chcemy poczuć nieco więcej adrenaliny, można spróbować swych sił uczestnicząc w zajęciach ze wspinaczki lub zjeżdżając na linie z jednej ze skał w pobliżu Ojcowskiego Parku Narodowego. Kursy skałkowe prowadzone są przez profesjonalnych instruktorów i pod ich okiem można bezpiecznie przeżyć niejedną wspaniałą przygodę.

Edukacja w Ojcowskim Parku Narodowym

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej o ojcowskiej faunie i florze, przygotowana została Ekspozycja Przyrodnicza w Centrum Edukacyjno-Muzealnym OPN, gdzie możemy nie tylko obejrzeć ciekawe wystawy, ale również zapoznać się z tematycznym filmem wykonanym w technice 3D. Do dyspozycji zwiedzających pozostaje też Muzeum Regionalne PTTK w Ojcowie.

Warto w końcu zwrócić uwagę na Ruiny Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie. Widać je ponad parkingiem, z którego można rozpocząć wędrówkę wzdłuż doliny Prądnika. Warownia dostępna jest dla turystów. Niedaleko od Ojcowskiego Parku Narodowego, w Pieskowej Skale, znajduje się jeszcze jeden zamek, należący również do Szlaku Orlich Gniazd. Mając nieco czasu, dobrze jest i tam podjechać. Co prawda obecnie, aż do kwietnia 2016 roku, budowla ta pozostaje w remoncie, niemożliwe jest więc wejście do środka i zwiedzenie ekspozycji malarskiej, czy też zobaczenie przebudowanego w renesansowym stylu dziedzińca. Można jednak Zamek w Pieskowej Skale obejrzeć z zewnątrz, obejść go naokoło i zobaczyć słynną, stojącą nieopodal skałę, Maczugę Herkulesa.

Zamek w Pieskowej Skale

Szukasz noclegu podczas wycieczki do Krakowa i Ojcowa? Znajdziesz go TUTAJ.

 

You don't have permission to register