Kontakt z nami

Zapytaj o wycieczkę

Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji. W sprawach wycieczek prosimy o kontakt telefoniczny, mejlowy lub przez formularz widoczny obok.

+48 606 444 213
ul. Floriańska 29, 31-019 Kraków
biuro@wycieczkidokrakowa.pl
Ogród doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Ogród doświadczeń jest świetny dla wycieczek szkolnych!

 

Nie od dziś wiadomo, że najłatwiej jest zrozumieć prawa rządzące światem, wykonując samodzielnie eksperymenty, które obrazują rozmaite zasady fizyki. Jest to szczególnie ważne w procesie edukacji młodego człowieka. Dlatego też Ogród Doświadczeń to idealne miejsce dla zorganizowanej grupy szkolnej przyjeżdżającej do Krakowa. Dzieci uczą się tu poprzez zabawę. Mogą wszystkiego dotknąć. Każde doświadczenie wykonują samodzielnie. Rozbudzi to z pewnością ich ciekawość i zainteresowanie naukami ścisłymi, co w przyszłości zaowocuje większą łatwością w przygotowaniach do szkolnych zajęć i opanowaniu poszczególnych tematów.

https://www.ogroddoswiadczen.pl/images/upload/Ogrod_Doswiadczen/strona/zwiedzanie.jpg

 

Pomysł na utworzenie Ogrodu Doświadczeń pojawił się już w latach 90., ale zrealizować się go udało dopiero na początku XXI wieku. Powstał on jako oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej. Za wzorzec posłużył istniejący już od jakiegoś czasu interaktywny park w Norymberdze. Od momentu założenia krakowski Ogród Doświadczeń z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród turystów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.

Ogród Doświadczeń pod lupą

Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu niesamowitemu laboratorium pod gołym niebem. Ogród Doświadczeń ulokowany jest w krakowskim Parku Lotników, w centrum miasta, ale jednak wśród bujnej zieleni, otoczony licznymi alejami spacerowymi, drzewami i rabatami kwiatowymi. Na obszarze 6 ha rozlokowane są przeróżne przyrządy, pomiędzy którymi można swobodnie wędrować i w dowolnej kolejności odkrywać coraz to nowe zasady przyrody.

http://t-eska.cdn.smcloud.net/regionalna/t/2/t/image/bba610a093cf4f42d15df302635ef6edQNHiV39B-ogro.jpg/ru-0-r-660,660-q-80-n-bba610a093cf4f42d15df302635ef6edQNHiV39Bogro.jpg

 

Dla lepszej orientacji w terenie i ułatwienia wyboru tych zagadnień, które najbardziej nas interesują, Ogród Doświadczeń został podzielony na kilka obszarów tematycznych, a rozlokowane przy alejach mapy pomagają dotrzeć do miejsc, które wzbudzą naszą największą ciekawość. Możemy więc udać się do dość obszernej części obrazującej rozmaite zjawiska fizyki, składającą się z mniejszych działów, wśród których znajdziemy optykę, hydrostatykę, mechanikę, magnetyzm i akustykę.

Jest też ekspozycja geologiczna „Geo-ogródek”, w którym bystry obserwator będzie mógł znaleźć różnice pomiędzy różnymi rodzajami skał. Dla miłośników zapachów przygotowana została z kolei specjalna ekspozycja sensoryczna o wdzięcznej nazwie „Zapachowo”. Gromadzi ona różnorodne gatunki roślin o przyjemnej woni i wyjaśnia, po co w ogóle kwiaty pachną i jakie ma to znaczenie w procesie ich zapylania. Ciekawe może być też wejście do zielonego labiryntu Stanisława Lema, którego imię nosi Ogród Doświadczeń. Wśród zawiłych korytarzy odnajdziemy niejeden cytat pisarza, który „przewidział” w swych opowiadaniach różne późniejsze odkrycia naukowe, o których w jego czasach ludzie mogli jedynie pomarzyć.

https://www.ogroddoswiadczen.pl/images/upload/Ogrod_Doswiadczen/dzialy/ogrodki/labirynt.jpg

Jakie atrakcje oferuje Ogród Doświadczeń?

Duże zainteresowanie wzbudzają, zwłaszcza wśród młodzieży, trampoliny z uprzężami, do wykonywania naprawdę wysokich skoków i salt w powietrzu, wielka kula, do której można wejść i będąc w środku toczyć się po łące, czy też żyroskop – specjalne urządzenie, na którym poczujemy się jak prawdziwi astronauci. Wystarczy usiąść wygodnie w fotelu i zapiąć pasy, a potem zaczynamy się kręcić we wszystkich niemal płaszczyznach.

Dla zorganizowanych grup szkolnych można zamówić zwiedzanie z przewodnikiem, który dodatkowo opowie o każdym z używanych przez uczniów przyrządów i o tym, czego dane urządzenie ma nas nauczyć. Opcja zwiedzania pod okiem pracownika Ogrodu Doświadczeń ma też jedną dodatkową zaletę – gdy w szczycie sezonu park jest odwiedzany przez duże ilości turystów, pierwszeństwo w korzystaniu z przyrządów naukowych mają grupy prowadzone przez przewodnika. Pomoże nam to uniknąć niepotrzebnych kolejek. W Ogrodzie Doświadczeń jest też możliwość skorzystania z warsztatów, podczas których młodzież może dowiedzieć się jeszcze więcej, niż tylko z samego zwiedzenia parku.

Wszystkie przyrządy do wykonywania eksperymentów naukowych znajdują się w plenerze, „pod gołym niebem”. Co prawda Ogród Doświadczeń czynny jest bez względu na warunki pogodowe, ale w czasie deszczu koniecznie należy się zaopatrzyć w parasole lub peleryny, oraz nieprzemakalne obuwie (do części atrakcji trzeba dojść po trawie). Znacznie podniesie to komfort zwiedzania.

Ogród Doświadczeń to z pewnością miejsce, do którego każdy nauczyciel fizyki czy przyrody powinien zabrać swoich podopiecznych. W przyjemnej i bezstresowej atmosferze uczniowie wyniosą z dobrze przeprowadzonych zajęć terenowych więcej, niż można by przypuszczać. Z pewnością będą też miło wspominać spędzone w tym wyjątkowym parku chwile.

https://www.ogroddoswiadczen.pl/images/upload/Ogrod_Doswiadczen/strona/OD-zyroskop.jpg

 

https://www.fajneogrody.pl/wp-content/uploads/2015/05/ogr%C3%B3d-do%C5%9Bwiadcze%C5%84-w-krakowie-15.jpg

 

https://www.ogroddoswiadczen.pl/images/upload/Ogrod_Doswiadczen/strona/OD_godz_otwarcia.jpg

You don't have permission to register