Kontakt z nami

Zapytaj o wycieczkę

Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji. W sprawach wycieczek prosimy o kontakt telefoniczny, mejlowy lub przez formularz widoczny obok.

+48 606 444 213
ul. Floriańska 29, 31-019 Kraków
biuro@wycieczkidokrakowa.pl

Fabryka Schindlera

Fabryka Schindlera

Kraków to nie tylko dobrze znany w Polsce zamek na Wzgórzu Wawelskim i związane z nim barwne opowieści z okresu panowania królów i książąt. To także o wiele bardziej współczesne wydarzenia. Dramat drugiej wojny światowej i wielu ludzi, którzy stracili wówczas życie. Niegdyś znaczący odsetek krakowskich mieszczan stanowiła ludność żydowska, związana z miastem od najdawniejszych czasów. Jednak okres niemieckiej okupacji przyniósł temu kres.

Czym jest Fabryka Schindlera?

Fabryka Emalia Oskara Schindlera to oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, który może przybliżyć nam nieco wydarzenia z czasów okupacji niemieckiej. Już samo miejsce, w którym urządzona została ekspozycja, wybrane zostało nieprzypadkowo. Odwiedzamy dawne budynki fabryki należącej do Oskara Schindlera. Pracowało tu wiele osób pochodzenia żydowskiego. Znaczna część z nich, dzięki opiece i staraniom Schindlera, przeżyła okres drugiej wojny światowej i uniknęła losu, który spotkał większość ich rodaków. To właśnie postaci tego niezwykłego Niemca oraz ocalonym przez niego ludziom, poświęcona jest wystawa.

Warto jeszcze przed odwiedzeniem muzeum obejrzeć film Stevena Spielberga „Lista Schindlera”, który wprowadzi nas w tematykę ekspozycji. Korzystne jest również połączenie zwiedzania z wcześniejszym spacerem po Kazimierzu – dawnej dzielnicy Żydowskiej, gdzie możemy zapoznać się nieco z historią i kulturą Żydów, jak również po Podgórzu, gdzie znajdowało się podczas niemieckiej okupacji getto.

 

Co możemy zobaczyć w Muzeum?

Wystawa przygotowana jest z użyciem najnowocześniejszych technik multimedialnych i ma na celu przenieść nas w samo centrum wydarzeń. Historia przedstawiona jest chronologicznie, rozpoczynając się w przeddzień drugiej wojny światowej. Ukazane jest spokojne, beztroskie życie mieszkańców Krakowa. Potem jednak cała ta pogodna atmosfera ustępuje miejsca grozie i niepewności jutra, jakie nastąpiły po wkroczeniu Niemców do miasta. Widać na ścianach plakaty z kolejnymi represjami, uderzającymi szczególnie w ludność żydowską. Wszędzie pojawiają się hitlerowskie flagi, przypominające o nowym porządku świata. Nagle okazuje się, że dostępne dotychczas dla wszystkich miejsca, takie jak niektóre kawiarnie czy tramwaje, mogą służyć już wyłącznie najeźdźcy. Rozpoczyna się okres terroru. Wolność jest powoli, ale systematycznie ograniczana.

Przedstawione jest w końcu przesiedlenie ludności żydowskiej do getta, na którego ścianach możemy przeczytać wzruszające listy dzieci, tęskniących za bliskimi, od których zostały oddzielone. W bardzo obrazowy sposób pokazane zostało trudne życie w getcie, nieludzkie warunki, w jakich trzeba było mieszkać, ciągły strach, w jakim się żyło. Z drugiej strony możemy poznać też losy tych, którzy getta uniknęli i zaglądnąć do maleńkiej komórki, w której żydowska rodzina była ukrywana długimi miesiącami przez zaprzyjaźnionych Polaków.

Część ekspozycji poświęcona bezpośrednio Schindlerowi. Możemy wejść do jego gabinetu czy zobaczyć naczynia z emalii, jakie produkowano w fabryce. Ukazana została też długa lista osób, które dzięki wstawiennictwu Schindlera uniknęły śmierci. Wystawa zakończona jest salą, w której możemy zastanowić się nad tym, co robi się względem drugiego człowieka. Schindler nie był jedyny. Wiele osób z narażeniem życia ratowało innych. Ale równie wielu zdradzało lub zabijało dla własnych korzyści. Ekspozycja nie tylko pokazuje pewną historię, ale skłania też do refleksji nad tym, jak żyć.

 

  

Jakie eksponaty kryją się w Fabryce?

Trudna tematyka wystawy pokazana została w niezwykle pasjonującej formie. Obok oryginalnych eksponatów z epoki zobaczymy bardzo bogaty materiał fotograficzny i filmowy, a nagrania dźwiękowe rozmów, piosenek czy rozmaitych odgłosów w poszczególnych pomieszczeniach pozwalają poczuć się tak, jak gdyby było się uczestnikiem opisywanych zdarzeń. Zadziwić mogą wielkogabarytowe eksponaty, jak na przykład prezentowany w jednej z sal tramwaj, czy też pomieszczenia stylizowane na prawdziwe wnętrza. Możemy więc wejść do salonu fryzjerskiego, do fotografa, czy na poczekalnię dworcową, gdzie usłyszymy najnowsze plotki o zamachu na jednego z niemieckich dowódców, bądź też wyglądniemy przez okno, za którym toczy się codzienne życie miasta.

 

     

Każdy znajdzie coś dla siebie!

Sposób przygotowania ekspozycji jest szczególnie przystępny dla osób młodych, do których tradycyjne muzea z milionem zakurzonych gablot zupełnie nie przemawiają i są po prostu nudne. Tutaj, nawet nie znając zupełnie realiów historycznych z tamtych czasów, można dosłownie przeżyć wydarzenia, o których opowiada wystawa. Wszystkiego niemal można dotknąć, a zmysły wzroku i słuchu angażowane są na każdym kroku. Dla osób bardziej dociekliwych dostępne są dodatkowe informacje na ekranach multimedialnych, gdzie można wczytać się w szczegóły każdego z pojawiających się na trasie zagadnień. Tak poznana historia na pewno na długo pozostanie w pamięci tego, kto przejdzie tą niezwykłą trasą, jaką prezentuje nam Fabryka Schindlera. Jest to więc obowiązkowy punkt każdej wycieczki dla grup zorganizowanych do Krakowa.

You don't have permission to register