Kontakt z nami

Zapytaj o wycieczkę

Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji. W sprawach wycieczek prosimy o kontakt telefoniczny, mejlowy lub przez formularz widoczny obok.

+48 606 444 213
ul. Floriańska 29, 31-019 Kraków
biuro@wycieczkidokrakowa.pl
wycieczka szkolna kraków

„Droga królewska”, czyli o historie, legendy i baśnie Krakowa

„Droga królewska”, czyli o historie, legendy i baśnie Krakowa

 

Kraków – miasto wyjątkowe

Kraków to miasto pod każdym względem wyjątkowe. Zarówno dla mieszkańców jak i turystów jest miejscem niemal magicznym, bowiem na każdym kroku czuje się tutaj wielowiekową tradycje, oraz napotyka ślady największych postaci w historii Polski i świata. W 1978 roku Stare Miasto wraz z Wawelem, Srtradomiem i Kazimierzem zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kraków to dawna stolica Polski, miejsce koronacji i pochówku królów, oraz centrum kulturalne naszego kraju. Panowali tutaj legendarni krakowscy władcy, a następnie rody Piastów, Jagiellonów i Wazów. To tutaj spotykali się europejscy monarchowie na biesiadach „U Wierzynka”, genialny artysta Wit Stwosz wyrzezbił największy ołtarz kościelny swoich czasów, na Akademii Krakowskiej studiował astronom Mikołaj Kopernik, w pobliżu Wawelu dzieje Polski spisywał kronikarz Jan Długosz, a w domu przy Ulicy Floriańskiej malował monumentalne obrazy Jan Matejko. Dziś z wieży Kościoła Mariackiego słychać hejnał krakowski, w pobliżu Sukiennic widać tańczącego Lajkonika, a z „Piwnicy pod Baranami” dobiegają dzwięki skocznej melodii granej na fortepianie. Miejsce to wyjatkowe i niepowtarzalne. Zresztą, do stolicy Małopolski nie trzeba chyba nikogo przekonywać, w Krakowie trzeba po prostu być i zwiedzać go, i poznawać, i wciąż odkrywać jego niezwykłe tajemnice.

Wzgórze Wawelskie w Krakowie

Wzgórze Wawelskie, Kraków

Wycieczka szkolna do Krakowa

Dzieci i młodzież mogą poznać Kraków na wycieczkach szkolnych, a wybór trasy zależy od ich wieku i zainteresowań. Miasto możemy zwiedzać na przykład idąc „Szlakiem wielkich osób związanych z Krakowem”, gdy w wycieczce biorą udział uczniowie szkół średnich. Gdy jest to wycieczka zorganizowana dla dzieci szkół podstawowych, dobrze jest przybliżyć liczne bajki i podania podążając „Szlakiem krakowskich legend”. Jednak niezależnie od wieku uczestników wycieczki szkolnej, warto na początek pospacerować po jednym z najpiękniejszych traktów miejskich w Europie, czyli „drogą królewską”, bowiem dzięki temu poznamy największe zabytki krakowskiej starówki, oraz związane z nimi tajemnicze opowieści.

Z Kleparza na Wawel, czyli droga królewska

„Droga królewska” to miejska trasa turystyczna, która prowadzi nas z dzielnicy Kleparz, poprzez Ulicę Floriańską, Rynek Starego Miasta, następnie ulicą Grodzką i Kanoniczą na Wawel. Nasz Przewodnik po Krakowie będzie nam przybliżał dzieje miasta i opowiadał najciekawsze fakty i anegdoty z nim związane.

– Dlaczego właśnie ta droga nazywa się „królewska”, przecież król mógł chodzić po całym Krakowie ?

– To prawda, macie rację oczywiście, jednak są to główne miasta, od wieków bardzo reprezentacyjne i gdy do Krakowa przyjeżdżali królowie, posłańcy lub wielmożni panowie, to właśnie tymi ulicami podążali kierując się w stronę Wawelu. Podobnie, gdy król Polski wracał z podróży to przejeżdżał przez Kraków i pokazywał się w najważniejszych jego miejscach witany przez mieszkańców, czyli już wiemy dlaczego nazywamy te ulice „drogą królewską”. Jesteśmy jeszcze poza obrębem murów miejskich, na tak zwanym Kleparzu, gdzie przy kościele pw. Św. Floriana znajduje się początek naszej trasy. A teraz ruszajmy teraz w stronę Starego Miasta. Po drodze zwróciliśmy uwagę na monumentalny pomnik króla Władysława II Jagiełły na Placu Jana Matejki, który upamiętnia zwycięstwo naszego rycerstwa w Bitwie pod Grunwaldem. Ciekawa jest historia jego powstania, bowiem został wykonany w 1910 roku Paryżu i stamtąd transportowany w tajemnicy do Polski w specjalnych wagonach kolejowych.

Zamek Królewski na Wawelu

Wawel, Kraków

 

Kraków – dawna forteca Rzeczpospolitej

-Co to za okrągły budynek z czerwonej cegły, czyżby jakaś wieża obronna ?

– można tak powiedzieć, jest to Barbakan zwany także Rondlem, czyli fragment systemu obronnego połączonego z murami otaczającymi miasto. Sam król Jan Olbracht położył kamień węgielny pod jego budowę, oraz przekazał na ten cel 100 grzywien.

-Jak grube są mury Barbakanu ?

– to solidna budowla, mury mają grubość ponad trzy metry.

Nasza trasa miejska prowadzi nas teraz przez słynną Bramę Floriańską na teren Starego Miasta. Możemy podziwiać fragment potężnych murów obronnych Krakowa, oraz Baszty Ciesielską, Stolarską i Pasamoników. Następnie pełną turystów Ulicą Floriańską kierujemy się w stronę Rynku Starego Miasta, a po drodze na moment zatrzymujemy się przy Domu Jana Matejki, w którym obecnie znajduje się Muzeum Narodowe w Krakowie przechowujące zbiory po genialnym malarzu.

Mury obronne w Krakowie, Barbakan

Barbakan, Kraków

Śladami wielkich artystów

-Jakie słynne obrazy namalował Jan Matejko ?

– były to przede wszystkim wielkoformatowe sceny związane z historią Polski, a do najbardziej znanych należą „Bitwa pod Grunwaldem”, „Hołd pruski”, czy „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”. Ale malował także wybitnych Polaków, między innymi astronoma Mikołaja Kopernika, błazna Stańczyka, czy poetę Jana Kochanowskiego. Ulica Floriańska tętni zyciem, kawiarnie zapraszaja na pyszne ciastka i lody, a uliczni grajkowie umilają czas spacerujacym turystom. Gdy zbliżamy się do krakowskiego rynku, coraz potężniejszy wydaje nam się Kościół Mariacki, którego wieże dumnie wznoszą się nad miastem.

http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=4799

-Dlaczego jedna wieża jest wyższa od drugiej ?

– nierówną wysokość wież wyjaśnia krakowska legenda o dwóch braciach-budowniczych Kościoła Mariackiego. Ponoć starszy z nich rzetelnie budował i jego wieża była wyższa, wtedy młodszy z zazdrości zabił brata. Jednak dosięgnęła go sprawiedliwość, gdyż spadł z najwyższego rusztowania, a nóż dla przestrogi innych, mieszczanie krakowscy umieścili w widocznym miejscu w Sukiennicach. Wejdzmy do wnętrza kościoła i obejrzyjmy prawdziwy skarb jaki się tutaj znajduje, czyli Ołtarz Wita Stwosza. Jest to największy w Europie gotycki ołtarz, który przedstawia scenę Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w otoczeniu Dwunastu Apostołów. Artysta wraz z uczniami wyrzezbił ponad 200 figur, a prace trwały przez 12 lat. Następnie nasza wycieczka spacerowała wraz z przewodnikiem po krakowskim rynku, który opowiadał ciekawostki, anegdoty i zagadki o starym Krakowie.

Kościół Mariacki w Krakowie

Kościół Mariacki, Kraków

-Czy wiecie jak powstała nazwa miasta ?

-Dlaczego hejnał mariacki brzmi tak jakby nagle się urywał ?

-Kto uratował Kraków od wawelskiego Smoka ?

I tak dowiedzieliśmy się o legendarnym Królu Kraku, założycielu Krakowa strzale Tatara, która ugodziła trębacza z Wieży Mariackiej i dzielnym Szewczyku Dratewce, który zabił Smoka. Kraków to naprawdę magiczne miejsce.

Największy rynek w Europie

Później oglądaliśmy renesansowe hale targowe, czyli Sukiennice, a przed nimi ulubiony przez studentów Pomnik Adama Mickiewicza i wysoką wieżę, która kiedyś była częścią Ratusza Miejskiego, oraz jeden z najstarszych kościołów w Krakowie pw. św. Wojciecha. Potem ruszyliśmy Ulicą Grodzką, którą dorożki wożą turystów zwiedzających Kraków. Na Ulicy Franciszkańskiej zobaczyliśmy Pałac Biskupi, w którym przez czternaście lat mieszkał Karol Wojtyła, gdy pełnił posługę biskupa krakowskiego. Gdy został wybrany na Biskupa Rzymu, zawsze tutaj odpoczywał i z Okna Papieskiego przemawiał do wielotysięcznego tłumu wiernych. „Droga królewska” zaprowadziła nas do jednego z najstarszych kościołów w Krakowie pw. św. Andrzeja, który został ufundowany w XI wieku za panowania księcia Władysława Hermana. Obejrzeliśmy Pomnik Piotra Skargi, który został pochowany w stojącym tuż obok kościele pw. św. Piotra i św. Pawła, do którego wejścia strzeże Dwunastu Apostołów.

Rynek Główny, Kraków

Krakowski rynek z Kościołem Mariackim

-Słyszałem, że w kościele tym można zobaczyć ciekawe zjawisko fizyczne , czy to prawda ?

– zgadza się, w świątyni znajduje się największe w Polsce Wahadło Foucalta, czyli mechanizm ukazujący ruch obrotowy Ziemi. W każdy czwartek można zobaczyc jak 46,5-metrowe wahadło pozwala na obserwację poruszania się naszej planety wokół własnej osi. Ruszajmy dalej Ulicą Kanoniczą w stronę Zamku Królewskiego na Wawelu.

-Ależ piękna jest ta ulica, czy ktoś znany na niej mieszkał ?

– prawie każdy dom w Krakowie ma swoją historię i wiąże się z ciekawymi ludźmi. Ulica Kanonicza wzięła swą nazwę od duchownych-kanoników opiekujących się Katedrą Krakowską, a mieszkali na niej wybitni ludzie polityki, kultury i sztuki. Do najsłynniejszych należał Jan Długosz, wielki kronikarz Polski, oraz wychowawca synów króla Kazimierza Jagiellończyka. A teraz zapraszam Was na Wawel !

ul. Kanoniczna, Kraków

Wawel – kulturalne serce Polski

Najważniejszymi obiektami na Wzgórzu WawelskimZamek Królewski i Bazylika Archikatedralna pw. św. Stanisława i św. Wacława. Idąc wzdłuż potężnych murów obronnych, minęliśmy Pomnik Tadeusza Kościuszko, a następnie przeszliśmy przez Bramę Główną i stanęliśmy przed wejściem do Katedry Wawelskiej.

-To niezwykłe miejsce, czy turyści mogą je zwiedzać?

– tak, podobnie jak Kościół Mariacki tak i Katedra Wawelska jest udostępniona turystycznie. Moi drodzy, to miejsce koronacji, oraz pochówku królów Polski, świątynia związana z dziejami naszego państwa i narodu. Ale spoczywają tutaj nie tylko władcy Polski, ale także wybitne osoby świata kultury i polityki takie Adam Mickiewicz, czy Marszałek Józef Piłsudski. W wieży znajduje się Dzwon Zygmunt umieszczony tutaj w 1521 roku, który bije, gdy w Polsce mają miejsce doniosłe wydarzenia. Po zwiedzeniu katedry, skierowaliśmy się w stronę renesansowego dziedzińca, gdzie znajdują się wejścia do sal Zamku Królewskiego. Pod opieką przewodnika muzealnego zwiedziliśmy Reprezentacyjne 

Komnaty i Prywatne Apartamenty Królewskie, gdzie wśród wielu eksponatów zwróciliśmy uwagęna niezwykłą kolekcję „wawelskich arrasów”. Następnie zobaczyliśmy Skarbiec Koronny i Zbrojownię i sale wystawową, gdzie eksponowanay jest obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”. Na koniec spacerowaliśmy po Wzgórzu Wawelskim, wspięliśmy się na widokową Wieżę Sandomierską i odwiedziliśmy buchającego ogniem Smoka Wawelskiego, który strzegł wejścia do swej jaskini.

Wawel, Kraków

Kiedy znów wrócimy do Krakowa ?

Gdy poznamy „drogę królewską” zapewne zapragniemy odkrywać kolejne tajemnice przeszłości i chłonąć dzisiejsze oblicze Krakowa. Wycieczka, która przybliży leżące na jej trasie zabytki otwiera nowe możliwości poznawania Królewskiego Miasta, bowiem czekają na nas inne jego dzielnice jak Stradom i Kazimierz, czy też atrakcje nie zlokalizowane w centrum miasta na przykład Kopiec Kościuszki lub Klasztor na Salwatorze. Możemy zaplanować dodatkowe wyjazdy w pobliską Jurę Krakowsko-Częstochowską, do Kopalni Soli w Bochni i Wieliczce (UNESCO), lub pobliskich miejscowości takich jak Kalwaria Zebrzydowska (UNESCO) lub Wadowice. Dlatego warto tutaj wracać i organizować wycieczki szkolne, gdyż jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

-Kiedy znów wrócimy do Krakowa ?

-Jak najszybciej !!!

Jeśli planujecie wycieczkę do Krakowa warto zadbać o nocleg. Najlepszą bazę noclegową znajdziecie TUTAJ.

You don't have permission to register