Kontakt z nami

Zapytaj o wycieczkę

Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji. W sprawach wycieczek prosimy o kontakt telefoniczny, mejlowy lub przez formularz widoczny obok.

+48 606 444 213
ul. Floriańska 29, 31-019 Kraków
biuro@wycieczkidokrakowa.pl
sukiennice krakow

Atrakcje Krakowa, czyli 10 miejsc które musisz zobaczyć!

Kraków trzeba koniecznie poznać, bowiem to dawna stolica Polski, miejsce koronacji królów, oraz świadek wielu wydarzeń w dziejach naszego kraju. Najstarsza część Krakowa, wraz z dzielnicami Stradom i Kazimierz została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1978 roku. Poza niezaprzeczalnym pięknem, jest to też miasto pełne poezji, śpiewu i romantyzmu, gdzie zapomina się o tym, że płynie czas i że istnieją zegarki. Wycieczki szkolne, oraz grupy dorosłych, które odwiedzają Kraków chętnie słuchają legend o początkach miasta, poznają jego ciekawe miejsca, anegdoty związane z jego mieszkańcami, oraz wolno spacerują zabytkowymi uliczkami.

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Jakie miejsca są unikatowe i specyficzne dla tego miasta?

Poniżej prezentujemy naszą propozycję TOP-10 Atrakcje  Krakowa, czyli te miejsca, która według nas trzeba koniecznie odwiedzić w tym mieście.

Zapraszamy!

1. BRAMA FLORIAŃSKA I BARBAKAN

Najbardziej charakterystyczne pozostałości po dawnych murach obronnych miasta. Brama Floriańska to średniowieczna brama wjazdowa, która spełniała jednocześnie funkcje obronne. Swą nazwę zawdzięcza patronowi, czyli św. Florianowi, którego wizerunek znajduje się na murze od strony Starego Miasta. Tutaj zaczyna się słynna „Droga Królewska” prowadząca przez rynek i reprezentacyjne ulice Krakowa na Wawel. Barbakan to okrągła budowla obronna, zwieńczona siedmioma wieżami, która pierwotnie połączona była z Bramą Floriańską specjalnym mostem. Dziś stanowi niezwykły zabytek dawnej sztuki obronnej, oraz miejsce, gdzie sporo możemy dowiedzieć się o dawnych czasach, bowiem mieści się tutaj Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

brama florianska krakow

2. BAZYLIKA WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY, CZYLI KOŚCIÓŁ MARIACKI

Zwana popularnie Kościołem Mariackim, to jedna z najcenniejszych świątyń w Polsce. Według kronikarza Jana Długosza, murowany kościół powstał w tym miejscu z fundacji biskupa Iwo Odrowąża na początku XIII wieku. Najcenniejszym zabytkiem jaki podziwiają turyści z całego świata to Ołtarz Wita Stwosza, czyli największy ołtarz gotycki na świecie. Charakterystyczne dwie wieże kościelne, budowane były – według legendy – przez dwóch braci, z których jeden skuszony przez diabła, zabił drugiego z zazdrości o to, że jego wieża była niższa. Zły brat poniósł zasłużoną karę, a jego nóż do dziś wisi ku przestrodze w krakowskich Sukiennicach. Dziś codziennie o godzinie dwunastej dobiega z wyższej wieży, grany na trąbce słynny Hejnał Mariacki.

kraków kościół mariacki

3. RYNEK STAREGO MIASTA

Największy średniowieczny rynek w Europie, który został wytyczony w połowie XIII wieku. Handlowano tutaj wszelakimi towarami, oraz zatrzymywali się kupcy podążający ze Śląska, Węgier, Rusi i Mazowsza. Na krakowskim rynku miało miejsce wiele wydarzeń związanych z dziejami Polski, a a do najważniejszych należą Hołd Pruski, przysięga na wierność Konstytucji 3 Maja, oraz przysięga Tadeusza Kościuszki rozpoczynająca narodowe powstanie. Znajdują się tutaj wspaniałe zabytki architektury świeckiej i sakralnej, takie jak pełne pamiątek krakowskich Sukiennice, wieżę dawnego ratusza, czy jedną z najstarszych świątyń, czyli Kościół pw. św. Wojciecha. Wielu turystów robi pamiątkowe zdjęcia przy Pomniku Adama Mickiewicza, w pobliżu postoju dla konnych dorożek, lub z krakowskimi kwiaciarkami. Na krakowskim rynku znajduje się słynna „Piwnica pod Baranami”, gdzie od lat występują najwybitniejsi poeci i muzycy.

kraków rynek główny sukiennice

4. PODZIEMIA RYNKU

Niezwykła podróż przez wieki, która prowadzi korytarzami znajdującymi się pod krakowskim rynkiem. Podziemny szlak turystyczny powstał z myślą, by w sposób ciekawy przedstawić wybrane motywy dotyczące historii Krakowa. A jest tu co podziwiać ! Niezwykły klimat średniowiecznych korytarzy w połączeniu z multimedialną oprawą daje wspaniały efekt. Wędrując podziemiami będziemy uczestniczyć w widowisku „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”, poznamy dzieje handlowe tego miasta, oraz wiele ciekawostek z epoki jego wczesnego funkcjonowania. To szczególne miejsce łączy ze sobą edukację ze świetną zabawą.

5. ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU

Jeden z najważniejszych zamków w naszym kraju, który był siedzibą królów i władców polskich. Przez wieki był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, dziś w jego wnętrzach znajduje się udostępnione dla turystów Muzeum, gdzie oglądać możemy bezcenne zabytki związane z państwem polskim. Zwiedzając poszczególne sale znajdziemy się między innymi w reprezentacyjnych i prywatnych komnatach królewskich, w skarbcu koronnym, oraz zbrojowni. Podziwiać możemy bezcenną kolekcję arrasów, czyli przepięknych tkanin dekoracyjnych zamówionych w Brukseli przez króla Zygmunta II Augusta na Wawel. Niezwykły podziw budzi ogromny dziedziniec Zamku na Wawelu, będący wspaniałym przykładem jego renesansowej przebudowy.

Wawel, Kraków

6. BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA PW. ŚW. STANISŁAWA I ŚW. WACŁAWA

Atrakcje Krakowa zwana popularnie Katedrą Wawelską, to świątynia nierozerwalnie związana z historią Polski. W niej koronowano od czasów Władysława Łokietka królów, oraz chowano władców i wielkich Polaków. W jej wnętrzu znajduje się między innymi 17 grobów królewskich, relikwiarz św. Stanisława – Patrona Polski, oraz Krypta Wieszczów Narodowych. Spoczywają tu osoby walczące o niepodległość Polski tacy jak generał Tadeusz Kościuszko, książę Józef Poniatowski czy Marszałek Józef Piłsudski. W wyższej Wieży Katedry wawelskiej wisi słynny Dzwon Zygmunt wykonany w 1520 roku, którego donośny ton rozbrzmiewa podczas najważniejszych świąt i wydarzeń kościelnych, oraz państwowych – średnio 30 razy do roku. Katedra Wawelska jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez wiernych, oraz turystów z całego świata świątyń w Polsce.

wawel Kraków

7. SMOCZA JAMA

Jaskinia, w której, według legendy, mieszkał Smok Wawelski, który został zgładzony przez dzielnego Szewczyka Dratewkę. Wejście do jaskini znajduje się na Wzgórzu Wawelskim, a wyjście nad brzegiem Wisły, tuż przy rzeźbie ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego. Do wnętrza Smoczej Jamy schodzi się po kilkudziesięciu kręconych schodach, a następnie spaceruje się podziemnymi korytarzami, w których o każdej porze roku panuje lekki chłód. Trzeba dodać, że nie zawsze Smok Wawelski przedstawiany był jako groźny potwór, bowiem w bajce autorstwa Stanisława Pagaczewskiego o przygodach profesora Baltazara Gąbki, jest bardzo sympatyczną postacią.

smok wawelski zachód słońca

8. ULICA KANONICZA

Jedna z najbardziej klimatycznych ulic Krakowa, która prowadzi ze Wzgórza Wawelskiego w stronę Rynku Starego Miasta. Jej nazwa pochodzi od mieszkających na niej księży kanoników, czyli kapłanów związanych z katedrą. Odnajdziemy tu dom kronikarza Jana Długosza, wynajmował tu mieszkanie pisarz doby oświecenia Hugo Kołłątaj, a przez kilka lat w jednej z kamienic mieszkał Karol Wojtyła. W Kawiarni „U literatów” zbierają się członkowie Bractwa Dzwonników Zygmunta, a kilka domów dalej zobaczymy słynną „Cricotekę”, czyli teatr założony przez Tadeusza Kantora. Niezwykły jest urok Ulicy Kanoniczej i wspaniałe są tradycje krakowskie, które na pierwszy plan wysuwają wszystko to co słuszne, dobre i piękne.

Kraków ulica Kanoniczna

9. KOPIEC KOŚCIUSZKI

Jeden z czterech kopców jakie powstały na terenie Krakowa, a każdy z nich został usypany przez jego mieszkańców w hołdzie dla zasłużonego dla miasta i kraju Polaka. Kopiec poświęcony Tadeuszowi Kościuszce ma już prawie 200 lat, znajduje się w dzielnicy Zwierzyniec i jest dziełem mozolnej pracy. Każdy turysta może wejść na Kopiec, z którego roztacza się z niego piękna panorama na Kraków i najbliższe pasma Beskidów. Dodatkową atrakcję stanowi zabudowa tego obiektu, bowiem został wkomponowany w austriacki Fort Obronny, w którym obecnie prezentowane są wystawy muzealne poświęcone m.in. insurekcji kościuszkowskiej, oraz dziejom żołnierzy AK.

kopiec kościuszki kraków

10. KRAKOWSKI KAZIMIERZ

Dzielnica, która przez wieki zamieszkana była przez ludność żydowską. Tutaj osiedlali się, zakładali rodziny, prowadzili interesy i współtworzyli krakowską społeczność. W czasie drugiej wojnie światowej niemal wszyscy Żydzi zostali wywiezieni przez Niemców do obozów zagłady i tam zginęli. Dziś na Kazimierzu odnajdziemy specyficzny przedwojenny klimat tej dzielnicy, bowiem zachowały się dawne synagogi, sklepiki, zakłady, kamienice i stare cmentarze wspominające dawnych mieszkańców. Współcześnie Kazimierz to świetne restauracje i kawiarnie, festiwale muzyczne, wydarzenia teatralne, oraz wiele innych ciekawych imprez, w których uczestniczą mieszkańcy, oraz turyści w każdym wieku.

You don't have permission to register