Kontakt z nami

Zapytaj o wycieczkę

Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji. W sprawach wycieczek prosimy o kontakt telefoniczny, mejlowy lub przez formularz widoczny obok.

+48 606 444 213
ul. Floriańska 29, 31-019 Kraków
biuro@wycieczkidokrakowa.pl
dron wawel kraków

TOP 10 – atrakcje na wycieczce do Krakowa

TOP 10 – atrakcje na wycieczce do Krakowa

Kraków z pewnością jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce i na świcie, do którego ciągną tłumy turystów z całej Polski oraz gości z zagranicy. Dlaczego? – Przekonaj się sam! Niewątpliwie stolica Małopolski zaskakuje różnorodnymi atrakcjami i zabytkami. Nie sposób wymienić wszystkie, dlatego też stworzyliśmy listę 10 najczęściej odwiedzanych miejsc w Krakowie. Zapraszamy na wspólną podróż do miasta tętniącego życiem i z niesamowitym klimatem!

1. RYNEK GŁÓWNY – SERCE KRAKOWA

Wielki plac główny Starego Miasta w Krakowie. Otoczony zabytkowymi kamienicami. W średniowiecznej Europie uchodził za największy plac targowy oraz centrum administracyjne. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych placów na świecie, zdobywca wielu nagród. Obecnie miejsce spotkań towarzyskich oraz ważnych wydarzeń kulturalnych. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, poczynając od zabytków, restauracji, a kończąc na ekskluzywnych sklepach czy ulicznych artystach.

2. SUKIENNICE – ŚREDNIOWIECZNA GALERIA HANDLOWA

Jedne z bardziej charakterystycznych zabytków Krakowa, znajdujące się na środku Rynku Głównego. Przez wieki ich wygląd ulegał zmianom. Choć oryginalne kramy sukienne nie przetrwały próby czasu, to do dzisiaj zachowały swoje funkcje handlowe. Obecnie są ogromną atrakcją turystyczną, na parterze znajduje się mnóstwo kramów z pamiątkami oraz słynna kawiarnia Noworolski. Natomiast na górze możemy obejrzeć wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.

3. KOŚCIÓŁ MARIACKI

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznany za największy i jeden z ważniejszych kościołów Krakowa. Jest to budowla gotycka, tworzona w XIV i XV wieku. Usytuowany jest w północno-wschodniej części Rynku Głównego, na Placu Mariackim. Kościół można zwiedzać codziennie, jeżeli nie odbywają się w tym czasie nabożeństwa. Natomiast, co godzinę możemy usłyszeć Hejnał Mariacki, grany przez trębacza z wieży mariackiej.

Z Kościołem Mariackim wiąże się ciekawa legenda

Rzecz ta działa się bardzo dawno temu. Krakowianie chcieli mieć piękną świątynię, której wielkość pokazywałaby całemu światu pobożność mieszkańców miasta. Kościół został poświęcony imieniu Najświętszej Marii Panny, a potocznie zwano go mariackim.

Do jego budowy zatrudniono dwóch braci. Budowa przebiegała bardzo sprawnie i szybko dotarła do etapu wznoszenia wież. Starszy brat zajął się budową wieży południowej, a młodszy północnej. Początkowo prace szły bardzo równo lecz po pewnym czasie wieża starszego z braci zaczęła górować nad wieżą młodszego.

Na takie chwile tylko czeka diabeł. Przyleciał do młodszego brata i szepcze mu do ucha:

“Nie możesz pozwolić, żeby Twój starszy brat był lepszy od ciebie. Musisz coś z tym zrobić. Nie będziesz przecież pośmiewiskiem dla mieszkańców Krakowa.”

Słowa te ogłupiły chłopaka, który wspiął się po wieży do brata. Gdy tylko go zobaczył sięgnął za nóż i przebił mu serce. Wtedy też opamiętał się, uświadomił sobie swój czyn i z rozpaczy rzucił się z wieży.

Mieszkańcy Krakowa zakończyli po tych wydarzeniach budowę kościoła. Obie wieże mimo nierównej wielkości przykryli dachem, a nóż, który posłużył do zabójstwa powiesili w bramie Sukiennic, aby był pamiątką i przestrogą.

 

4. PODZIEMIA RYNKU KRAKOWSKIEGO – PODRÓŻ W CZASIE!

Odział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zaskakujące miejsce znajdujące się tuż pod płytami Rynku Głównego, które kryje ogromne zasoby wiedzy o przeszłości Krakowa. Dzięki nowoczesnym technikom multimedialnym i holograficznym przeniesiemy się do średniowiecznego rynku i poczujemy atmosferę Krakowa sprzed wieków. Podczas zwiedzania towarzyszyć nam będą różne odgłosy, np. gwaru targu, co potęguje wrażenia. Miejsce to kryje także najstarsze pozostałości po wodociągach, kamiennych drogach czy budowlach świeckich. Taka forma przekazywania wiedzy spodoba się nie tylko dorosłym, ale także dzieciom.

 

5. BARBAKAN

Ogromna budowla, w kształcie koła o średnicy wewnętrznej 24,4 m i murami grubości powyżej 3 m. Została wybudowana w latach 1498-1499 r. w celu ochrony przed najazdem włosko-tureckim. Ze względu na funkcje obronną Barbakan był zaopatrzony w liczne otwory strzelnicze oraz siedem wieżyczek, które służyły jako punkty obserwacyjne. Do bram fortecy prowadziły mosty zwodzone, umieszczone nad kamienną, głęboką fosą. Budowla była połączona z Bramą Floriańską tzw. szyją – podwójny mur. Aktualnie jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Kraków.

6. ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU

Zamek znajduje się na Wzgórzu Wawelskim, wznoszącym się na lewym brzegu Wisły. Jeden z cenniejszych zabytków polskiej kultury i architektury. Cel wielu wycieczek do Krakowa. Siedziba królów jest skupieniem wielu stylów: gotyckiego, renesansowego i romańskiego. Trasy turystów wiodą przez apartamenty królewskie, komnaty oraz skarbiec koronny i zbrojownie. Jednym z ciekawszych miejsc jest największa sala Senatorska oraz sala Poselska, ze stropem kasetonowym, na którym zostały umieszczone rzeźby słynnych wawelskich głów. Na Wawelu znajduję się największa w Europie kolekcja arrasów (tkaniny ozdobne) utkanych na specjalne zamówienie Zygmunta Augusta. Więcej informacji o zamku znajdziecie

 

7. KATEDRA NA WAWELU – MIEJSCE KORONACJI KRÓLÓW

Najcenniejszy obiekt sakralny oraz ważne miejsce dla polskiego narodu. Nekropolia królewska oraz katedra koronacyjna królów Polski. Zostali tutaj również pochowani zasłużeni Polacy m.in. Tadeusz Kościuszki, Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz. Świątynia otoczona jest dziewiętnastoma kaplicami o różnych stylach architektonicznych. Warto zwrócić uwagę na królewskie sarkofagi, czarny krzyż św. Jadwigi czy barokową konfesje św. Stanisława. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest słynny dzwon Zygmunta, odlany w XVI w. Aby uruchomić dzwon ważący 12,7 tony potrzeba 10 ludzi.

Uwaga!

Legenda głosi, że dzwon „Zygmunt” spełnia życzenia. Trzeba jedynie pomyśleć o tym, czego pragniemy, skupić się i dotknąć serca dzwonu lewą ręką.

 

8. SMOK WAWELSKI

Punktem obowiązkowym każdej wycieczki, przy wzgórzu wawelskim, jest rzeźba smoka ziejącego prawdziwym ogniem. Legendarny stwór zamieszkujący smoczą jamę, którą udostępniono zwiedzającym. Długość pieczar wynosi 81 m. Do jaskini prowadzą kręte schody wprost ze Wzgórza Wawelskiego.

Legenda o smoku wawelskim

Dawno, dawno temu, za czasów panowania Księcia Kraka – legendarnego założyciela miasta Krakowa – nieustannie znikały młode dziewczyny, a nikt z Krakowian nie wiedział, co się z nimi stało. Aż pewnego razu okazało się, że u stóp Wawelskiego Wzgórza w ogromnej pieczarze żył straszliwy smok. Porywał on nie tylko bydło, trzodę chlewną i wszelaką zwierzynę, ale jego przysmakiem  były te młode dziewczyny.

Książe Krak zatem ogłosił: “Kto zabije smoka, dostanie ode mnie pół królestwa i moja córkę za żonę”. Wielu dzielnych rycerzy stawało do walki z smokiem. Żadnemu jednak nie udało się go pokonać. W końcu młody szewczyk wpadł na wspaniały pomysł! Wypchał skórę owcy siarką i podrzucił pod pieczarę smoka. Głodny potwór zobaczywszy smakowitą owieczkę nie zastanawiał się długo – pożarł ją jednym tchem.

Zaraz potem poczuł pieczenie w brzuchu. Z każdą chwilą piekło go coraz bardziej. Spragniony pobiegł na brzeg Wisły i począł łapczywie pić wodę z rzeki. Wypił jeden łyk, drugi, trzeci, ale ciągle nie mógł ugasić pragnienia. Pił więc dalej, pił, aż pękł! Miasto zostało uwolnione od straszliwego smoka, a szewczyk otrzymał od króla obiecaną nagrodę i poślubił jego córkę.

9. OGRÓD DOŚWIADCZEŃ

Ogród im. Stanisława Lema został usytuowany w wydzielonej części Parku Lotników Polskich i zajmuje 6 hektarów powierzchni. Jest to plenerowy oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Park składa się z około 60 urządzeń i konstrukcji edukacyjnych, dzięki którym w ciekawy sposób poznamy prawa fizyki i świat przyrody. Idealna opcja na wycieczkę edukacyjną, która zaciekawi dzieci i dorosłych.

 

wycieczka szkolna trzydniowa do Krakowa Ogród doświadczeń

https://www.ogroddoswiadczen.pl/images/upload/Ogrod_Doswiadczen/strona/OD-zyroskop.jpg
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

10. KRAKOWSKIE KOPCE

Kopce w Krakowie to chętnie odwiedzane miejsce przez turystów, jak i mieszkańców miasta. Powstały w celu upamiętnienia postaci historycznych i ważnych wydarzeń. Obecnie miejsce spotkań oraz imprez plenerowych. Będąc w Krakowie warto wybrać się na wycieczkę i odwiedzić wszystkie 5.


Kopiec Kościuszki

Najpopularniejszym jest Kopiec Kościuszki  z 1823 roku. Ma ok. 30 m wysokości. Idealne miejsce do podziwiania panoramy miasta.

Kopiec Wandy i kopiec Kraka

Najstarszymi kopcami są kopiec Wandy i kopiec Kraka, zostały usypane ok VII-VIII wieku. Oba mają ok. 15 m wysokości.

Kopiec Jana Pawła II

Kopiec Jana Pawła II jest pamiątką VI pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny. Powstał w 1997 roku na terenie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców.

Kopiec Józefa Piłsudskiego 

Ostatnim, najmłodszym i największym kopcem jest kopiec Józefa Piłsudskiego- ok. 35 m. Pochodzi z roku 1937 i znajduje się na wzgórzu Sowiniec.

 

 

Podczas wycieczki do Krakowa warto zadbać o sprawdzony nocleg. Znajdziecie go tutaj.

You don't have permission to register