Wycieczka do Krakowa powinna zobaczyć również jego dzielnicę - to Nowa Huta

Nowa Huta zaskoczy wycieczki po Krakowie

Nowa Huta coraz częściej staje się celem zorganizowanej wycieczki po Krakowie. Walory tego idealnego socjalistycznego miasta, długie lata niedocenianego i pomijanego przez przyjezdnych, są dopiero od niedawna powoli odkrywane.

Wycieczki po Krakowie a Nowa Huta

Początki Nowej Huty sięgają połowy XX wieku, kiedy została założona nieopodal istniejącego już od stuleci Krakowa. Planowano, by była ona osobnym, niezależnym miastem, jednak bardzo szybko stała się ostatecznie jedną z krakowskich dzielnic. Ale mimo, że formalnie jest częścią Krakowa, do dziś mieszkańcy Nowej Huty czują swoją odrębność i wielokrotnie można od nich usłyszeć, że „jeżdżą do Krakowa” lub tym podobne zwroty brzmiące tak, jak gdyby Nowa Huta Krakowem nie była. Wycieczka do Krakowa z pewnością przekona się o tym, jak specyficzne relacje panują między tą dzielnicą, a centrum.

W przeciwieństwie do krakowskiego starego miasta, które było zabudowane jeszcze przed aktem lokacyjnym, a więc nie wszystko dało się zagospodarować wg idealnego schematu, Nowa Huta budowana była „od zera”, jej centrum jest więc idealną realizacją ówczesnych założeń urbanistycznych. Każde z osiedli zostało zaplanowane tak, by jego mieszkańcy byli w stanie zaspokoić w nim wszystkie podstawowe potrzeby. Aleje są szerokie i przestronne. Co często zaskakuje wycieczki po Krakowie – nie brak w Nowej Hucie zieleni. Najważniejsze ulice spotykają się na Placu Centralnym, który moglibyśmy nazwać odpowiednikiem nowohuckiego rynku. Budynki naokoło placu to jeden z najlepszych w Polsce przykładów socrealizmu.

Kombinat Nowej Huty

Najważniejszym obiektem w obrębie nowo powstającego miasta był kombinat. To właśnie od niego pochodzi nazwa Nowej Huty. I to dla jego pracowników powstały wzniesione tu osiedla. Ogromne kominy widoczne są z wielu punktów Krakowa i mogą dla wycieczki stanowić dobry punkt odniesienia przy podziwianiu panoramy na miasto. Początkowo huta nosiła imię Lenina, jednak gdy po 1989 roku zmieniły się władze, nadano jej nową nazwę. Dziś znamy ją jako Huta im. Tadeusza Sendzimira.

W pierwotnym zamyśle Nowa Huta miała być miastem ateistycznym. Ludzie mieli tu żyć i pracować, a nie modlić się. Pierwszy kościół zbudowano dopiero z inicjatywy mieszkańców, dzięki uporowi młodego księdza Karola Wojtyły. Towarzyszyły temu uliczne zamieszki, które przeszły do historii pod hasłem walki o krzyż. Dziś w Nowej Hucie kościołów już nie brakuje, a o niektórych z nich można by snuć długie i ciekawe opowieści z tamtych lat.

Nie brak w okolicy miejsc niezwiązanych z industrialną strefą miasta, a z pewnością ciekawych dla wycieczki po Krakowie. Interesującym obiektem w obrębie Nowej Huty jest niewielki Kopiec Wandy, który liczy już ponad 1000 lat i nosi imię córki legendarnego założyciela Krakowa – króla Kraka. Warto wspomnieć też Dworek Jana Matejki, leżący nieopodal Zalewu nad Dłubnią, należący kiedyś do tego wspaniałego malarza.

W obrębie dzielnicy założone zostało Muzeum Rozproszone Nowej Huty. Jest to dość ciekawa idea grupująca różne obiekty ważne dla historii tego miejsca. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało też kilka propozycji tras, którymi można podążać, chcąc lepiej przybliżyć sobie przeszłość dzielnicy.

Nowa Huta – uzupełnienie wycieczki do Krakowa

Życie rozrywkowe skupione jest wokół Nowohuckiego Centrum Kultury. Organizowane są tu co jakiś czas różnego rodzaju eventy, koncerty i przedstawienia. Czasem zobaczyć można nawet balet. Jest to ciekawą alternatywą dla powszechnego w dzisiejszych czasach kina i daje możliwość obejrzenia nie tylko lokalnych grup artystycznych, ale i występujących tu gościnnie zespołów z całego świata.

Do dłuższych spacerów zachęcają rozległe Łąki Nowohuckie, ciągnące się daleko za budynkiem Nowohuckiego Centrum Kultury. Nie brakuje tu też parków i innych terenów rekreacyjnych. Wycieczki po Krakowie mogą być zaskoczone tym, co oferuje im Nowa Huta.

Nie jest ona miejscem, które powinniśmy odwiedzić zamiast centrum miasta, może być jednak dobrym uzupełnieniem wycieczki do Krakowa, dającym pełny obraz zmian, jakie zachodziły w polskim społeczeństwie w minionym wieku.

.

About the Author

Leave a Reply

*