606 444 213 biuro@trybala.com.pl

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

Already a member?

Login
606 444 213 biuro@trybala.com.pl

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.

Already a member?

Login

Kraków, jakiego jeszcze nie znasz, czyli Kopce i Klasztory!

Kraków, jakiego jeszcze nie znasz, czyli Kopce i Klasztory!

Kraków jest jednym z najpopularniejszych miast w Polsce, a nawet Europie. to prawdziwa kopalnia zabytkowych budowli, niesamowitej i bogatej historii sięgającej odległych czasów oraz cudów natury. Dzisiaj skupiamy się jednak na atrakcjach turystycznych o których nie słyszy się na co dzień.

 

Stare Miasto, Wawel … i co dalej ?

Turyści, którzy przybywają do Krakowa zazwyczaj zaczynają poznawać królewskie miasto od Starego Miasta i Zamku na Wawelu. Trakt prowadzący od Barbakanu, poprzez Ulicę Floriańską, Rynek Starego Miasta, Kościół Mariacki, Ulicę Grodzką aż na Wawel, słusznie uważana jest za jedną z najpiękniejszych tras miejskich w Europie. Jednak, gdy poznamy zabytki zlokalizowane w centrum miasta, warto wybrać się na jego obrzeżą, bowiem odnajdziemy tam bardzo ciekawe miejsca związane z dziejami Polski. Tak zorganizowana wędrówka to świetny pomysł dla wycieczki szkolnej, dlatego, że można połączyć aktywny spacer z odwiedzeniem zakątków związanych z historią Polski. Ruszajmy zatem, by odkrywać trochę mniej znane zakątki Krakowa, a które ze wszech miar zasługują na naszą uwagę. Poznamy dzisiaj niezwykłe budowle zwane kopcami, oraz bardzo ciekawe i tajemnicze klasztory.

Dzisiaj zapraszamy na wycieczkę z przewodnikiem – rozmowa ze znawcą!

 

Dzieje i legendy w mogiłach zapisane, czyli krakowskie kopce!

Jak zwykle na wycieczce był z nami przewodnik, który opowiadał nam w autokarze o tym co widzimy za oknem, a podczas spaceru wskazywał ciekawe miejsca na trasie naszej wycieczki.

-Co to są kopce, czy to takie sztuczne góry ?

Można tak powiedzieć, bowiem kopce zostały usypane przez ludzi, natomiast najważniejsze jest to, że upamiętniają wielkie postacie, które znamy z legend, oraz historii Polski.

W Krakowie znajdują się kopce zbudowane przez jego mieszkańców, z których dwa wiążą się z legendarnymi władcami, natomiast trzy z wielkimi postaciami historycznymi. Według najstarszych podań, Kraków został założony przez króla Kraka, który miał córkę Wandę a kopce obydwu tych postaci znajdują się w mieście.

-Jak dawno wybudowano Kopiec Kraka i Kopiec Wandy ?

trudno precyzyjnie to określić, ale ich wiek szacuje się na kilkaset, a nawet na ponad tysiąc lat. W Krakowie możemy odnaleźć także kopce zbudowane w hołdzie wielkim Polakom, czyli Kopiec Józefa Piłsudskiego, Kopiec Jana Pawła II, oraz Kopiec Tadeusza Kościuszki, który zwiedzimy i na który wszyscy wejdziemy.

Kopiec Tadeusza Kościuszki znajduje się w dzielnicy Zwierzyniec, na malowniczym wzgórzu porośniętym bukowym lasem. Budowla robi duże wrażenie, bowiem to nie tylko ogromna mogiła, ale także fort obronny, który jest fragmentem potężnej Twierdzy Kraków.

-Jak powstał Kopiec Kościuszki i ta niesamowita twierdza wokół niego ?

Moi drodzy, kopiec na którym się znajdujemy został usypany w hołdzie dla Naczelnika Powstania, czyli Tadeusza Kościuszki prawie 200 lat temu. Natomiast zabudowania tworzące Fort Kościuszko zostały wzniesione przez wojsko austriackie kilkadziesiąt lat później i trzeba przyznać, że wyglądają niezwykle imponująco.

Potem oglądaliśmy Kraków z samego wierzchołka Kopca Kościuszki, a na koniec zwiedziliśmy wystawę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce, oraz historii powstania tego miejsca.

Tutaj czas się zatrzymał, czyli krakowskie klasztory!

W Krakowie znajdują się miejsca wyjątkowe w skali Polski i Europy. Do takich należą bez wątpienia klasztory, z który najstarsze mają już prawie tysiąc lat. Największym zespołem zabytkowych budowli po Wawelu, jest Klasztor Sióstr Norbertanek na Salwatorze, a najpiękniejszy widok na ten właśnie klasztor roztacza się z prawego brzegu Wisły. Potężne mury powstały w czasie panowania króla Władysława Jagiełły i trzeba przyznać, że prezentują się wspaniale. Na pobliskim wzgórzu, na początku XVII wieku, powstał Klasztor Kamedułów na Bielanach, a na świecie istnieje tylko dziewięć zgromadzeń tych zakonników. Niezwykle surowe zasady panują w klasztorze, gdzie mnisi spędzają czas na modlitwie i pracy. Kobiety mogą wejść do kościoła tylko 12 dni w roku i zakaz ten jest przestrzegany skrupulatnie. Wraz z opiekunami i naszym przewodnikiem postanowiliśmy zwiedzić jeden z najciekawszych polskich miejsc, gdzie żyją zakonnicy, czyli Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Klasztor położony jest na wysokiej skarpie nad rzeką Wisłą i prezentuje się naprawdę imponująco.

-Ale potężne mury otaczają klasztor !

 

Przed wiekami mury klasztorne broniły zakonników i rycerzy tutaj przebywających przed atakami obcych, musimy pamiętać, że w średniowieczu solidny mur był najlepszą gwarancją bezpieczeństwa i dlatego nawet obwarowane kościoły służyły za miejsca, gdzie można się było bronić.

Nasza wycieczka powoli kierowała się do bramy wejściowej, a następnie wszyscy stanęliśmy na klasztornym dziedzińcu.

-Czy to najstarszy klasztor w Krakowie ?

Zgadza się, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu powstało prawdopodobnie w 1.044 roku z fundacji Kazimierza I Odnowiciela i należy do najstarszych tego typu budowli nie tylko w Małopolsce, ale i w całym naszym kraju. Przez wiele wieków Tyniec należał do najbogatszych i najpotężniejszych miejsca zakonnych w Rzeczpospolitej. Jako ciekawostkę powiem Wam, że o tym miejscu pisał Henryk Sienkiewicz w pierwszych słowach powieści „Krzyżacy”, posłuchajcie tego fragmentu: W Tyńcu, w gospodzie „Pod Lutym Turem”, należącej do opactwa, siedziało kilku ludzi, słuchając opowiadania wojaka bywalca, który z dalekich stron przybywszy, prawił im o przygodach, jakich na wojnie i w czasie podróży doznał.”

Następnie wraz z przewodnikiem muzealnym zwiedziliśmy udostępniane turystycznie sale opactwa, gdzie prezentowane są pamiątki związane z dziejami Tyńca, weszliśmy do podziemi, w których panował klimat dawnych czasów, następnie w skupieniu przeszliśmy do Kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła, a na koniec odpoczęliśmy w kawiarni znajdującej się przy klasztornym dziedzińcu.

Tyniec to niezwykłe miejsce, tutaj czas się zatrzymał – warto poznawać miejsca, które znajdują się w pobliżu głównych szlaków turystycznych, bo są bardzo ciekawe i kryją w sobie wiele tajemnic, oraz zagadek przeszłości !

Jeśli Kraków znany i niej znany fascynuje Cię równie mocno jak nas, zapraszamy na wspólne wycieczki i odkrywanie niezwykłych osobliwości stolicy Małopolski!

Leave a Reply